V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 25 Nis 2024, 22:32

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Amortisör Sesi
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2008, 23:41 
Arkadaşlar bu "amortisör sesi" konusuna ait sitede bir yazı bulamadım ama bu konu acayip kafamı kurcalıyor.

Ama hangi vstromcuyla konustuysam, DL650'de ani çukurlarda(çok derin değil elbette) bu "tak" sesinin geldiğini duyuyorum. BAhsettiğim ses zırıltı, falan değil direk ani çukura girdiğinde "tak" sesi duyuluyor. Sanki ön kafada boşluklu bir yapı varmış gibi.. :soru

"Bu DL650'de kronik sorundur kafanı takma" yorumunu alıyorum.. Otomotivde 3 senedir kalite mühendisliği yapıyorum ve bu durumu kabullenemiyorum ben yav.. :?

Ve bu sesin amotisör elemanlarından gelmediğine eminim. Bu ses ön grenajların, hatta farın üstündeki grenajın ani çukurda esneyerek farın altındaki grenaja çarpmasından kaynaklandığı düşüncesindeyim. Hatta çok benzer sesleri elimde bu grenajları birbirine vurarak çıkartıyorum. BAzı izolasyonlar deneyeceğim..

Yav nolur şu soruna çare bulalım ya da bulunduyysa nolur paylaşın benimle, kabullenemiyorum bu sesi.. Suzuki böylesine bir makinada bu ses sorunu üzerinde çalışmamış olamaz..!!! :sinir

Arkadaşımın (WoDu) DL1000'inini kullandığımda bu sesten eser olmadığını gördüm. Daha "rigid" bir öndüzeni var motorun..

Arkadaşlar nolur çözelim şu işi, bilgi lütfen.. :yardım :yardım

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Amortisör Sesi
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2008, 23:51 
Bu soruna ben de kafayı takıyordum ve en son toplantıda sorduğumda aynı cevabı aldım ancak amortisörün sonuna kadar dayanmadığından emin olduğum (yaylanmaya çok dikkat ettim) çukurlarda bile bu ses çıkıyor maalesef.

Çıkan sesin metallerin birbirine çarpmasından çok grenaj vb. birşeylerden geldiğini ben de düşündüm ama giderken bu olayı çözmek çok zor. Dururken herhalde daha da zor olacaktır...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2008, 23:58 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: dl 650
Kan Grubu: 0 RH +
isminiz: zafer ünden
bu ses amatisor elemanlarından geliyor, tekirdagda ki bir usta bunu amortisor yagını degistirerek azalttıgını duymustum.

https://www.facebook.com/DefansifSurus

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 00:00 
mendijaun yazdı:
Bu soruna ben de kafayı takıyordum ve en son toplantıda sorduğumda aynı cevabı aldım ancak amortisörün sonuna kadar dayanmadığından emin olduğum (yaylanmaya çok dikkat ettim) çukurlarda bile bu ses çıkıyor maalesef.

Çıkan sesin metallerin birbirine çarpmasından çok grenaj vb. birşeylerden geldiğini ben de düşündüm ama giderken bu olayı çözmek çok zor. Dururken herhalde daha da zor olacaktır...

Metal-metal etkileşimi kesinlikle değil.. Aynen katılıyorum. Zaten ses aşağıdan değil yukarıdan kafa kısmından geliyor..

Hımm.. Vegabond teşekkürler..
Ama;
Süspansiyon yağının değiştirilmesi, süspansiyonun özellikle "damping" fonksiyonunu değiştirir..
Bu da süspansiyonun çukura tepkilerinin değişmesine, dolayısı ile de kafa bölgesine etkiyen ivmenin -belki- azalmasına sebep olabilir.. Bu da sesi belki azaltabilir... ama hastalığın kendisini değil, semptomları iyileştiriri gibi.. Sese neden olan yine de süspansiyonun kendisi değil bence..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 00:10 
2008 modellerde bu sorunu halletmişler. Kullanan arkadaşlar ön taraftan çukurlarda ses gelmediğini söylüyorlar. Belki karşılaştırma yapmak için faydalı olabilir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 00:28 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: FJR 1300 - KLX250
Kan Grubu: A RH +
isminiz: Serhat HASOGLU
skydive yazdı:
2008 modellerde bu sorunu halletmişler. Kullanan arkadaşlar ön taraftan çukurlarda ses gelmediğini söylüyorlar. Belki karşılaştırma yapmak için faydalı olabilir.

Sert ve derin çukurlarda benden de ses geliyor.Motor 2008 de alındı her çukurda gelmiyor.

--------------------------------------
Yavaş yavaş ölürler
Seyahat etmeyenler,
Yavaş yavaş ölürler okumayanlar,
müzik dinlemeyenler,
vicdanlarında hoş görmeyi barındırmayanlar.

PABLO NERUDA

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 00:40 
Ters cevap olarak algılamayın lütfen, O sesi duyabilmek için bazen özellikle zarar gelmeyecek çukurlara giriyor, banketlerden çıkıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 01:03 
Onur, o sesin amortisörden geldiğine emin olabilirsin, hiç bunun için grenajı veya kaportayı kurcalama. Ses amortisör borusunun (parlak krom boru) uç kısmının yapısından kaynaklanıyor. Aslında bir arıza değil ama rahatsız edici bir ses olduğu için arıza varmış hissi uyandırıyor ve tedirginlik yaratıyor.
2008 öncesi modellerde amortisör borusunun alt ucuna 3-5 mm vertical düzlemde hareket kabiliyeti olan bir sekman koymuşlar, o ses bu sekmanın aşağı veya yukarı çarpması ile oluşuyor, 2008 modellerde bu sorunu çözmüşler ve aynı yere 1 mm kadar hareket kabiliyeti olan bir sekman koymuşlar (niye hareketsiz sabit bir sekman koymuyorlar anlamadım) ve neredeyse hiç ses gelmiyor.
Takma kafana...O kadar ses kadı amortisöründe de olur... :D "Bu modeller böyle abi..."

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 01:23 
ses amortisör aşağıya inerken değil yukarı çıktığıda; yığılma yaptığında değil geri salınımın sonunda; motorun önü tamamen eski konumuna-üst kısma ulaştığında "tavana vurarak" geliyor. o bölgeye sert bir yay koymayı akıl edememiş olamazlar diyorum ama bence çok basitçe çözebilecekleri bu sesi nasıl hala kesemediler bir anlam veremiyorum.

batuhan motor florya servisi (pit stop) bu sesi yağ değişimi olayı ile çözdüğünü söylüyor, tıpkı tekirdağ'daki yusuf usta gibi...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 01:50 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650
Kan Grubu: 0 Rh+
isminiz: Kağan DALAK
Yag degistirerek nasil ses cozulur yahu, kafam almiyor, yagin icinde hava vardir, veya yag fazla konulmustur gibi probleme yonelik ekle veya cikar cozumleri biraz mantikli geliyor ama yag degistirme nedense hic kafama yatmiyor.

Ismail abinin soyledigi mantikli olabilir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 02:11 
Kağan, yağ değişiminden yağın kalınlığının değişimi kastediliyor sanırım ama bununla da çözüleceğini zannetmiyorum, yoksa suzuki 2008 de amortisör piposunu niye değiştirsinki, koyar 20W yağı sorun çözülür.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 11:40 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: caponord 2005
Kan Grubu: 0 RH(+)
isminiz: Murat Çağlayan
Bu konu daha önce oldukça detaylı konuşulmuştu ama maalesef yitirilen eski teknik servis bölümleriyle beraber uçtu gitti. Ama bu konuda ki bence en güzel yorum (galiba örsan'dan gelmişti) ; "bu bizim atların kişnemesidir, kafanıza takmayın, keyfini çıkarın" olmuştu.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2008, 14:21 

Motosikleti: WR & Africa
Kan Grubu: 0 rh(+)
isminiz: Aydın Gündüz
Benim motorun ilk sahibi Cemil Abi de bu sese çok kafayı takmış ve sağolsun amortisör sıvısını değiştirterek sorunu (kişisel görüşüm %60-70 oranında) çözmüş, kullandığım diğer dl650 lerde ses var benimkinde yok denecek kadar.

teknik detay ve masraf hakkında bilgim yok, Cemil abi ye soralım.... :ampul :ampul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2008, 00:04 
sepik yazdı:
skydive yazdı:

orcunum sadece azaltmışlar tamamen geçmnemiş
tahmını oraya ağırlık koymuslar dır bence
debo kıssmına yuk bındıkçe ses azalıo mesala bende daha az
e sizde kilo alın kardeşim :mrgreen

Abicim sesi azaltmışlar falan değil hiç gelmiyor ses. Ben hem 2007 hem 2008 sahibi olmuş biriyim biliyosun. Şimdi bu 2008i de sattığım için ötekine tu kaka demek gibi bi derdim de yok. (zaten satmasam da ole bi derdim olamaz)

Ama gerçekten gidermişler sesi 2008 modellerde :mrgreen
faithlesspolyanna yazdı:
skydive yazdı:

Sert ve derin çukurlarda benden de ses geliyor.Motor 2008 de alındı her çukurda gelmiyor.

Serhatçığım senin motor 2008de alınmış ama 2007 model olabilir mi acaba :soru

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2008, 00:40 
Eveeet Sevgili Arkadaşlar,
Tam benim derdime parmak bastınız. Çukurlara girdikçe veya hız bump 'larına
girdikçe benim DL 650 'den de aynı "tak-tak" ses geliyor. Hızlı girmekle de ilgili değil aslında.
15-20 km hızlarda 8-10 cm yüksekliğinde bumplardan geçerken deniyorum ve bu ses geliyor.
Bence de amortisörlerden kaynaklanan bir ses bu.
Yani motorun bazı kısımlarının "haricen" birbirine vurmasından kaynaklandığını sanmıyorum.
Şu da var ki, bu sesin teknik bir sıkıntıya, probleme meydan açacağını düşünmüyorum.
Tabii bu sesin tarzından içimde uyanan bir his. Ama 'bu sese ne gerek var şimdi yahu !' dedirtecek
bir durumu da var şüphesiz. Viskositesi yüksek (daha ağır) bir yağla değiştirmek bu vuruntuyu azaltabilir.
bana mantıklı geliyor. Kafaya takmamaya çalışıyorum.
Hoşçakalın,
Caksüt

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye