V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 18 Nis 2024, 04:04

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 158 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Zincir Temizliği ve Yağı
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 23:49 
http://www.youtube.com/watch?v=J3JRen7pfJM

Zincir dişli bakımının en ekonomik en zahmetli yolu...Zincir eski bir dişfırçası ile mazot fırçalanarak toz ve kir ve bi önceki yağ dan arındırılır..Bezle kurulanır ve kauçuklu gress ile her baklaya tek tek ama azar azar gress sürülür.. :süper

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 11:45 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R80
Kan Grubu: 0-rh-+
isminiz: Yusuf İlkbahar
hemde kauçuklu gres!!!!!!! daha neler....

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 12:26 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: 1200GS
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: M.Yasin Ülkebay
spreyler pratik ama pahalı , bizim el kitabı suzuki zincir yağı kullanın gibi bişey söylüyor, honda el kitabı 90 numara makina yağı demiş, e zincirler aynı genelde. 2-3 sene önce memlekette gezerken hırdavatçı görüp 3 liraya mı ne yağdanlık almıştım, ostimde 90 numara yağ sordum 20w50 verdiler 5 liraya mı ne 1 litre, eski motoru onla yağlıyordum, üzerine faprikadan makina yağı koydum, benim kullandığım yağ budur. Spreye göre 5 dakika ve eğilme zahmeti farkediyor ama tek tek bakla birleşim yerlerini yağlıyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 14:00 
Boris yazdı:
spreyler pratik ama pahalı , bizim el kitabı suzuki zincir yağı kullanın gibi bişey söylüyor, honda el kitabı 90 numara makina yağı demiş, e zincirler aynı genelde. 2-3 sene önce memlekette gezerken hırdavatçı görüp 3 liraya mı ne yağdanlık almıştım, ostimde 90 numara yağ sordum 20w50 verdiler 5 liraya mı ne 1 litre, eski motoru onla yağlıyordum, üzerine faprikadan makina yağı koydum, benim kullandığım yağ budur. Spreye göre 5 dakika ve eğilme zahmeti farkediyor ama tek tek bakla birleşim yerlerini yağlıyorum.

Hocam 20-50 vermemişlerdir. Dökedir o. 20-50 tenekesindedir. Ben de 90 numara yağ kullanıyorum. Riske atıp döke almadım. Aytemizlerde 1 litrelikleri var. Diğer istasyonlarda genelde 3 litre oluyor. Küçük bi lens şişesine koydum ben. Ağzını biraz genişlettim. Öyle kullanıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 15:10 
Kullanıcı avatarı

:) :) :) şu bollukta 20 50 yag 90 numara!!!!
arkadaşlar bu gibi yagları zorunlu hallerde kullanın... fakat sürekli kullandıgınızda zaten yag zincir üzerinde
kalamaz hepsini atar... zincir yagı ile yaglarken dikkat edin zincirin içine işler köpürerek..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 19:06 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: ... olcak olcak
Kan Grubu: o rh +
isminiz: sezaysenturk
Resim
3M in bu spreyini dusunuyorum hem temizliyor hemde yagliyormus.kullanan veya fikri olan varmi acabs

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

0532 066 8201

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 22:46 
BSA yazdı:
hemde kauçuklu gres!!!!!!! daha neler....

Neden olmasın peki..30 tl verip aldığım spreyle yapacağım en fazla 6.000 km 30.000 km boyunca vereceğim parayla yeni zincir alıyorum..Ne gerek var sonuçta eskiden bu işler bu şekilde yürüyordu silikonlu köpükler yoktu :artiz
Diyeceğim o ki benim yöntemim biraz zahmetli ama motorla uğraşmak hoşunuza gidiyorsa tercih edilebilir..Ben asgari ücrete çalışan biriyim motosiklet benim için çok lüks sayılır..ve bu tür para tuzaklarına kapilmiyorum..
Alıp kullanan arkadaşlara sözüm yok dediğim gibi imkan meselesi aylık gelirim 2000 lira olsaydı emin olun hiç uğraşmazdım..Saygılar..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 00:14 
Kullanıcı avatarı

özür diliyorum !! sizin kullandıgınız motor nedir?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 00:26 
BSA yazdı:
özür diliyorum !! sizin kullandıgınız motor nedir?

Ybr 250 kullanıyorum..V-stromumda olsa bu yöntemi uygularım emin olsun ne zincirinize zararı var nede kesenize..
Motorum 50.000 kmde zincir dişli setim orjinal henüz değişmedi.. Vidyoda durmunuda görebilirsiniz ..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 00:38 
Kullanıcı avatarı

şeker kardeşim senin profilde 2 motor yazılı ondan sordum... YBR 125 için yaptıgın işlem doğru.... YBR 250 zincirinde O ring varmı bilmiyorum.. eğer O ring var ise yanlış yapıyorsun... çünkü sürdügün kauçuklu gres zincir baklalarının içine işlemez !!!! buda zincir için iyi olmaz eger O ring yoksa aynı şekilde devam edersin sorun yok
sonra zincir spreyi 30 liralar falan degil (normal zincir spreyden bahsediyorum) max 10 tl ye alırsın...hatta 5 tl ye bile bulabilirsin...
geçen yıl Sökeden almıştım 5 TL ye..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 00:49 
BSA yazdı:
şeker kardeşim senin profilde 2 motor yazılı ondan sordum... YBR 125 için yaptıgın işlem doğru.... YBR 250 zincirinde O ring varmı bilmiyorum.. eğer O ring var ise yanlış yapıyorsun... çünkü sürdügün kauçuklu gres zincir baklalarının içine işlemez !!!! buda zincir için iyi olmaz eger O ring yoksa aynı şekilde devam edersin sorun yok
sonra zincir spreyi 30 liralar falan degil (normal zincir spreyden bahsediyorum) max 10 tl ye alırsın...hatta 5 tl ye bile bulabilirsin...
geçen yıl Sökeden almıştım 5 TL ye..

2 sindede o-ring mevcut..Aslında kauçuklu gres çalıştıkça sıvılaşıyor belki bunu size ispat edemem ama olurda bi gün kullanırsanız hak verirsiniz.. misal yağladıktan sonra 10-15 km sonunda o gress neredeyse yağdanlıkla sıkılmış yağ gibi ve yapişkan bişey oluyor..
Şunu diyebilirisniz toz toprak çeker diye orda haklısın tozu çekiyor engel olamıyorum..Genelde asfaltta kullandığım için o kadarda ince düşünmüyorum..ben bu işlemi her 500 km de bir yaparım hiç üşenmem..Kimizi Mazotun o-ring lere zararı olacağını düşünsede mazotta bir nevi ince yağ sayılır benzin gibi değil..
Gönül ister silikonlu spreyleri kullanmak fakat hiçte öyle 5 -10 tl değiller 30 hatta 40 lira gibi fiyatları var..Ama malum işe aldığımız para belli bindiğimiz motor belli..Ayrıca Wd-40 bile 5 lira 200ml :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 01:07 
Kullanıcı avatarı

sen bildigin gibi kullamaya devam et... neyin ne oldugunu pekala iyi biliyorum ben.. bu benim 40 yllık mesleğim bu şeker kardeşim..
ayrıca 5 TL ye aldım diyorum ben.....olabilir demiyorum....

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2013, 14:33 
Kullanıcı avatarı

Kan Grubu: A RH(+)
temizlik ve yağlama konusunda kullanıcı tecrübeleri, yetkili servis uygulamaları ve motosiklet kullanma kılavuzlarından faydalanarak epey bir fikir oluşmuş durumda.
ben de işin asıl kaynağına bakayım dedim ve D.I.D. in internet sitesine baktım. nasılsa zinciri üreten onlar.
evet millet, doğru bilinen bir yanlışa parmak basmak istiyorum.
D.I.D. in internet sitesinde okuduğum temizlik ve yağlama bölümünde "fırçayı sadece ringsiz zincirlerde kullanın, o-ring veya x-ring li zincirler için -yumuşak dahi olsa- fırça kullanmayın" diyor. "ringlere zarar verir ve içeride bulunan gres bozulabilir" gibi bir anlam var.
"uçabilen solvent kullanmayın" gibi bir ifade de var.

incelemek isteyenler için http://www.didchain.com/chainTools.html sitesinde 4. sayfada bilgiler mevcut.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2013, 16:33 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: 1200GS
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: M.Yasin Ülkebay
Resim

2 o-ring arasında üreticinin koyduğu gres yok mu? Bizim oraya dışardan müdahalemiz pek söz konusu değil gibi, yani bizim yaptığımız yağlamalar aslında dişli ile zincir arasında, bir de o-ringlerin etrafı belki. Esas iş iç içe geçen 2 pim arasında gibi geliyor bana, yanlış mıyım?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 21:14 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: V-Strom DL650
Kan Grubu: A Rh(+)
isminiz: Taner DİNÇ
Würth'ün Dry lube ürününü kullanıyorum, fakat zincirde fiziksel bir yağlanmışlık hissi vermediği için endişeleniyorum.
Klasik yağlayıcılara dönmelimiyim yoksa devam mı etmeliyim. Arada kaldım ??

Birde Würt balata spreyini solvent içerdiği için zararlı olduğu söyleniyor fakat bu konuda eğitim almış uzman würth yetkilileri, özellikle würth'ün içindeki solventin o-ring lere zarar vermediğini söylüyorlar.

EnginSeyhan yazdı:
GSR Türkiye'nin kurucusu Oğuzhan Altunel'in Kadosan'da Altunel Servis adında otomobil servisi bulunmaktadır. Oğuz abi Würth'ün hem balata spreyini hem de Dry Lube zincir yağını satıyor. Ben motora başladığımdan beri würth kullanıyorum ve çok memnunum.

http://www.altunelservis.com

bu siteden adresi bulabilirsin. Oğuz abi motosiklet tamiri de yapmaktadır ve 20 yıla yakın bir süredir motosiklet de kullanmaktadır. Sana yardımcı olacaktır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 158 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye