V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 19 Nis 2024, 07:54

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 63 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Osram NightBreaker Ampul
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2008, 23:26 
Arkadaşlar teknik özellikleri aşağıdaki linkdeki gibi olan bu ampulu takmayı düşünüyorum. Özellikle gece görüşünü artırmak için tasarlanmış ampuller. Kullanan bilen hakkında yorum yapmak isteyen varsa lütfen çekinmesin..

http://www.otopol.com/product_info.php? ... _id=107884

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Osram NightBreaker Ampul
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2008, 10:00 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990 Adventure
Kan Grubu: 0 Rh +
isminiz: Önder Parıldamış
philips bluevision muadili bir ampul. Bildiğin beyaz renk yanan far ampulü, benim motordakilerden. Gündüz sarı ışık ya da xenon kadar etkili değil malesef ancak geceleyin sarı ışıktan çok daha verimli, xenona yakın performansı var. Bu tip ampullerle yoğun siste sorun yaşanabilir bilgine.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2008, 10:04 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Aprilia Caponord ADV
Kan Grubu: B Rh(+)
isminiz: Önder Güner
Gece performansı son derece iyi ama gündüz biraz daha az farkediliyorsun. Bende Philips kullanıyorum, memnunum. Bunu takarsan park ampüllerinide beyaz ledlerle değiştirmeni öneririm, sırıtırlar yoksa. Akşam gelirsen görürsün bendekileri

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2008, 10:54 
Ben de baya bi araştırdım ve bakındım. Çok beyaz bi ampul değil. 3850 kelvin civarı bi renk frekansı var. Yani sarıdan biraz beyaz. Özellikle halojen ve güçlü beyaz ışık takanların gece görüşünde çok sıkıntı çektiğini okudum. Ampuller hem daha kısa mesafeyi aydınlatıyor hem de asfalt tarafından emiliyor ışık. Bu ampulün philipsdeki tam karşılıkları Power2Night ve Nightguide. Ama Osram ile aralarında çok fiyat farkı var.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Far Ampulu Hk. ?
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2008, 20:54 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: XL1000 Varadero
Kan Grubu: B +
isminiz: Serhan Y.
Arkadaşlar ;

Forumda baya arama yaptım fakat far ampulleri ile ilgili tatmin edici bir başlık bulamadım. Benim DL 2005 model, üzerinde standart far ampulleri var. Beyaz ampuller ile değiştirmek istiyorum. Sanırım hepsi uyumlu olmuyor.

Kullanan, tavsiyesi olan var mıdır?

Şu 2 ampulden birini düşünüyorum ben şuan.

http://www.otopol.com/product_info.php? ... _id=109376

http://www.otopol.com/product_info.php? ... _id=109377

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı: Re: Far Ampulu Hk. ?
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2008, 21:28 
Bizim makinalar H4 standartı ampul kullanıyor yani kısa ve uzun tek bir far. Beyaz ışık hoş gözükmesine karşın ışıtma açısından zayıf kalıyor. En azında arabalarda öyle oluyor. Ben size alttaki ampulu tavsiye ederim. Kendimde taktım ve performansında da memnunum ve normal ampuller kadarda sarı gözükmüyor. http://www.otopol.com/product_info.php? ... _id=107884

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2008, 11:10 
Kullanıcı avatarı

Serhan selam,

Motosikletimi alınca benim de ilk işim far ampullerini değiştirmek olmuştu.

Ben Osram ın Cool Blue ampullerini kullanıyorum. Sanırım senin kullanmayı düşündüğün ampuller de bunlardan. Bunlar orjinallerine göre biraz daha beyazımsı ışık veriyor. Fakat xenon gibi değil.

Ayrıca bu ampullerin ömürleri, normal halojen ampullerin ömürlerinden kısa oluyor.

Kazasız, mutlu sürüşler.

SUZUKI
V-Strom
DL 650 A K7

En son gk tarafından 25 Nis 2008, 12:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2008, 17:21 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: XL1000 Varadero
Kan Grubu: B +
isminiz: Serhan Y.
Ampul konusunda bilgim malesef hiç yok :(

H4 tip mi almam gerekiyor ? Hangi ampul daha fazla ve daha beyaz ışık verir?

Yardım rica ediyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2008, 18:38 
H4 tipi ampul alman gerekiyor. Frekansı yüksek olan ampuller daha beyaz ışık verir ama bu çok ışık vereceği anlamına gelmez. Yani ampullerde yazan 4000K -5000K- 8000K gibi değerler sadece o ampulun ışık frekansı değerleridir yani ışıtma gücü ile alakası yoktur. Fakat halojen ampullerde beyazlık arttıkça ışıtma güçleride düşmekte. Şahsen benim tavsiyem bi üste linkini verdiğim Osram nightbreaker. Hem sarı ampullere göre daha beyaz hemde geceleri gerçekten güzel ışıtıyor. Oto elektrik yada aksesuarcılarında bulabileceğin gibi bahausda da satılmakta. fiyatı 15-20 ytl arasında değişiyor sakın daha fazla verme.
Eğer hem beyaz ışık olsun hemde iyi aydınlatsın istiyosan Xenon takman gerekecek.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2008, 18:50 
Kullanıcı avatarı

Garfinin bahsettiğin ampül 4300K, ben Philips bluevision kullanıyorum 5000K. Bu değerlerin üstüne çıktıkça ışık mavi ve mora doğru değişiyo zaten. Osram,Mtec,Philips gibi kaliteli bir marka aldıktan sonra aralarında çok fark görmezsin zaten. Selamlar,

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2008, 23:13 
arkadaşlar bildiğim kadarıyla sis ve pusta beyaz ışık sis yarmaz ve önünüzde beyaz bi duvar oluşur.Eski zamanları düşünün hani sis farı takmanın sadece fonksiyonellik olduğu estetik kaygısı olmayan zamanları sapsarı olurdu bu sis farları.Amacıda şu sarı ışık sisi deler geçer ve buda ancak tam karşıya doğru değilde(ışığın kaybolmaması için) aşağı doğru(sisde kısalar bu yüzden tercih edilir) konumlandırıldığında geçerlidir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2008, 16:50 
farlarımız h4 tipi ampul kullanıyor. Farlarımızın ısıgını beyaza dondurdugumuz zaman park lambaları sarı renk kotu duruyor. Ben bunu nasıl duzeltiriz diye arastırdım. Ledli park ampuller var piyasada bir cok model ve renk. Ancak internetten siparis verecektim kafam karıstı birkac modeli var sanırım dipli dipsiz diye.. Sizlerin bir bilgisi varmı park,sinyal,plaka ampullerinin, far ampulunun h4 tipi oldugu gibi, siparis verirken kullanacagımız bir sipars kodu varmı. Bu ampulleri guclu led ampullerle degistirdigimiz taktirde daha guzel bi goruntunun yanında aüye ve alternatore binecek gucude azaltabilecegimizi dusunuyorum. :kıvır

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 04:44 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650AL2
Hazir konu acilmisken bir soru da ben sorayim

benim farlar motoru ilk aldigimda sanki daha cok aydinlatiyordu , ne bileyim önümdeki araclar yada karsidan gelenler ikide bir ikaz ediyor uzunlarim yaniyor saniyordu, simdilerde o eski aydinlik yok , ampul zamanla zayiflar mi??yoksa farlarim zamanla Asfaltimi göstermeye basladi ?

bir ayar cektirmem lazim galiba ama ilk sorumu tekrarlayayim farlarin aydinlatma gücü zamanla azalir mi?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 10:56 
Kullanıcı avatarı

Strom, motorunun hala orjinal aküsü varsa 4 sene olmuş ve akünde gücünü yitirmiş olabilir. Far ampülleride her malzeme gibi eskiyor ve zayıflıyor malesef. Eğer orjinallerse 4 senenin sonunda güçlerinin biraz azalması normal. Ayrıca başka faktörlerde var tabi. Far camlarının zamanla biraz sararması ve çizilmesi, eski netliğini yitirmesi gibi.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2008, 16:48 
Kullanıcı avatarı

Tyen, ön farlarımızda bildiğin gibi H4 halojen ampül var. Park lambaları dipsiz diye tabir edilen 5 w'lık ufak ampüllerden. Bunların ledlerini oto yedek parçacılarda rahatlıkla bulabilirsin. Ben önceki 650'ye takmıştım, hoş duruyo. Stop lambasının içinde çift duy denilen 21/5 w ampüllerden var. Sinyal lambalarında tek duy düz tırnaklı 21 w sinyal ampülü mevcut. Plaka lambasını açıp bakmadım ama muhtemelen ondada dipsiz tipte 5 w ampül vardır. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 63 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye