V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 29 Mar 2024, 08:35

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 510 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Navigasyon Cihazları ( Gps )
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 17:03 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650
Kan Grubu: 0 Rh+
isminiz: Mehmet Rafi
Sitede kullanan arkadaşlar varmı. Nereye monte edilir, nerden alınabilir, kullandığınız haritalar.

Birde bu konu hakkında benim bir sorum olucak yurt dışından getirdiğmiz cihazlara detaylı Türkiye haritası yüklemek mümkünmü (Navtürk gibi...). Ben bir defa görüştüm gerçi yetkili biriyle konuşma fırsatım olmadı ama telefondaki bayan bana sadece kendi sattıkları cihazlara yükelenebildiğini söyledi ama tabiki de bu cevap beni tatmin etmedi yorumlarınızı bekliyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 17:15 
Siteye de üye olan bir arkadaşım Garmin Zumo kullanıyor. Kendisine haber verip detaylarını yazmasını isteyeceğim.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Garmin Zumo550...C60, Navturk
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 18:33 
State of the art tech

Arkadaşlar, ben yaklaşık 3 yıldır Garmin GPS kullanıyorum.
İlk aldığım C60 modeli daha çok amaçlı kullanım içindi. (Yeni modeli C60Cx, SD kart takarak hafıza arttırılabiliniyor, diğer özellikler aynı)
Şimdi ise Garmin Zumo 550 kullanıyorum.
Arada bir de Navturk almıştım ama bir arkadaşa kaptırdım :?

Dolayısıyla bu üç cihaz ve haritaları hakkında biraz bilgi verebilirim.

Garmin:
Bu cihazlar Türkiye'de Baytekin Ticaret tarafından (http://www.baytekin.com.tr) satılıyor. Sayfalarında fiyatlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, her iki cihazdan da memnun kaldım.
Navigasyon haritaları oldukça başarılı. Tabii burada bir not düşmek gerekiyor. Haritalar belli periodlarda yenileniyor. Yani ilk aldığım C60 modelindeki harita ile Zumo 550 üzerindeki haritalar birbirinden farklı.

Harita güncellendikçe gidip fiyatını ödeyerek upgrade etmek mümkün. (Doğal olarak yeni haritaya yeni para ödeniyor, zira haritaları güncellemek için çalışan mühendislere para ödüyorlar)
Eğer 120,- euro+KDV ödersem, iki cihaz üzerindeki haritaları eşleyebilirim.

Tahmin edersiniz ki, yeni haritalar daha detaylı ve daha doğru çalışıyorlar. 3 sene önceki haritada bazı sokak isimleri yanlış yer alıyordu. Bunun yanı sıra, U dönüşünün yasak olduğu kavşaklarda size U dönüşü yapmanızı söylüyordu. Gerçi Türkiye'de ne zaman ne olacağı belli olmaz :D Bugün tek yön olan cadde yarın tersine tek yön olabilir.

Diğer soru yurt dışından alınan cihaza Türkiye haritası yüklenebilir mi? Evet yüklenir. Zumo 550 yi İtalya'dan aldım. Baytekin'e gönderince 120,- Euro +KDV eşliğinde son versiyon haritayı yüklediler.
Türkiye liste fiyatı (belki ıskonto yapabilirler) 1.000,- Euro + KDV, İtalya fiyatı 600,- Euro + KDV olunca...harita için 120,- vermek koymadı :D

Navturk'e gelince, ben ilk çıkan nesil cihazlardan almıştım. Yakın zamanda yeni nesil bir cihaz kullanmaya başladılar, onu denemedim. Harita o zamanlar pek iyi değildi (sokak isimleri tumuyordu vs vs) Gerçi diğer yandan benim kullandığım hangi versiyondu bilemiyorum.
Touchscreen vardı ve kullanımı oldukça kolaydı.

Aslında şöyle bir karşılaştırma yapmak daha doğru olacak;

KULLANIM YERİ:
Navturk ; araç içi kullanım
sadece otomobil camına yapışan vantuzlu bir aparat var ve titreşimi engellemek biraz zor oluyordu. Değiştirdiler mi bilmiyorum. Bunun yanısıra su geçirmezlik gibi bir özelliği yok.
Zumo ;
araç içi ve motorsiklet üzeri kullanım. Her iki durumda da bağlantı aparatı çok rigid. Sallanma veya titreme yok. Motor aparatında özel bir kilit vidasıyla çalımasını engelliyebiliyorsunuz. (ama unutmayın, hırsıza kilit olmaz)
Motor için tasarlandığından su geçirmiyor.
C60;
araç içi, motorsiklet üstü ve elde kullanım.
Araç camı vantuzu eski Navturk e göre daha stabil.
Motorda, gidon üzerine bağlamak için bir aparatı var. Aparat gidon üzerinde kalıyor, cihazı cebinize atıp gidiyorsunuz. Çalınmıyor yani :D
Titreme yok
Elde kullanımdan kastım, cihaz eski cep telefonlarının büyüklüğünde. Belde taşımak için bir aparat var. İster motordan ister arabadan indiğinizde takıp belinize yolunuza devam ediyorsunuz. Bu özellikle off-road koşullarda faydalı oluyor.

INTERFACE

Navturk:
Touchscreen (dokunmatik ekran)

Zumo:
Touchscreen

C60:
Tuş

EKRAN

Hepsi renkli ekran. Ama C60 ekranı diğerlerinin yarısı kadar. Dedim ya cihazın kendisi küçük :D

NAVİGASYON

İş haritada bitiyor. Veriyorsun parayı, alıyorsun haritayı

SES

Zumo ve Navturk sesli navigasyon yapabiliyor. Yani kavşaklara yaklaşırken (hiç te seksi olmayan) bir kadın sesi "sağa dön", "sola dön" falan diyor.
C60 sadece bir uyarı tonu veriyor. (beep beep) :D

BLUETOOTH

Navturk:
Yeni nesilde bluetooth var mı bilmiyorum ama eskisinde yoktu.

Zumo:
Canavar gibi bir bluetooth bağlantısı var. Neden mi? Hem kulaklığı hem de telefonu aynı anda bağlıyorsunuz. Biliyorsunuz bluetooth genelde sadece iki cihaz arasındaki eşleşmeyle sağlanıyor. Yani telefonunuzu mesela bilgisayarınızla eşleştirdiyseniz, kulaklık bağlantısından vazgeçmek gerekiyor. İşte Zumo da bu yok. Hem telefon hem kulaklık aynı anda bağlanıyor.
Telefon cebinizde çalarken, Zumo ekranında arayan numarayı görüyorsunuz. İster reddediyorsunuz ister kabul edip, kask içinden konuşmaya başlıyorsunuz. Ayrıca telefonunuz tam uyumluysa son arayan, cevaplanan, cevaplanmayan vs vs bilgiler ekrana geliyor.
Telefon çevirmek için ekrana bir tuş takımı da geliyor.

Bu arada söylemeyi unuttum, Zumo ekranı "eldivenle kullanıma" göre tasarlanmış bir ekran. Ayrıca cihaz üzerinde bulunan (kullanmak zorunda değilsiniz ama olur ya kullanmak isterseniz) 4 tuş sol tarafta. Yani debriyaj tarafında. Yani motor için tasarlanmış :D

Umarım bilgiler faydalı olmuştur.

Son not: C60 ı şimdiki fiyatının 20% eksiğine satabilirim. :D Motor ve Araç bağlantı aparatları dahil, bel klipi ve KDV hariç :D (klip kayboldu, ama illada KDV ödemek istiyorum derseniz fatura bile kesebilirim, şirket üstüne almıştım :D )

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 21:11 
Murat kardeşim,

Bu bilgiler için teşekkürler. Yazdıkların, mutlaka herkese referans olacaktır.

Yahu ben de bir Zumo alsam mı? :roll:

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 21:51 
Gayet bilgilendirici bir yazı.Biryerdenmi kopyaladınız?

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2007, 23:00 
Sevgili MuDu,

adam dağ tepe geziyor sonra google earth e atıyor, bu her gps de olabilen bir özellikmi?

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 00:57 

Motosikleti: DL650 K5
Kan Grubu: A+
isminiz: Murat  
Hayır, değil maalesef.

Bu arada ben TomTom Rider kullanıyorum. Özellikle motosiklet için tasarlanmış bir model; son derece de başarılı. Gerçi bir süredir Türkiye haritası güncellenmiyormuş galiba.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 02:13 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650
Kan Grubu: 0 Rh+
isminiz: Mehmet Rafi
MuDu verdiğin bilgiler için çok teşekkürler oldukça yararlı şeyler yazmışsın, merak ettiğim noktalar açıklığa kavuştu. Sonuç olarak yurt dışına çıkan bir arkadaşımdan Garmin Zumo serisinden gps istersem burada parayla detaylı Türkiye haritasını yüklemek mümkün olacak teknik açıdan bir engel yok sanırım

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 08:41 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL1 :) + XRV750
Kan Grubu: Jagermeister
0 Rh(+)

Atam izindeyiz!
Ne mutlu Türküm diyene...
isminiz: Örsan T.
386 DX tomtom dediğin nedir?

ve kendi kullandığın gps ile ilgili bilgi verebilirsen biraz sevinirim...

Jagermeister - Afrika Aslanı :mrgreen

The Road goes ever on and on...

XRV750X - Africa Twin

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 08:42 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990 Adventure
Kan Grubu: 0 Rh +
isminiz: Önder Parıldamış
HP 6515 + Navturk kullanıyorum. Cihaz esasında motosiklette kullanmak için pek uygun değil, nazik ve su geçirmeme özelliği yok. Ancak be depo üstü çantann harita gözüne yerleştiriyorum, sorun olmuyor.

Şehir içi ve köy yolları köyler dahil haritası oldukça iyi, sesli olarak yönlendirme var. N102 kaskım ile ara bağlantı kablosu sayesinde hem telefon hem de navigasyon uyarılarını dinleyebiliyorum.

Ayrıca PPC için çeşitli GPS programları var. Bunlar daha çok arazi gezilerinde kullandıklarım, Örn. geçtiğim tüm yolları kaydedip daha sonra google earth üzerinde açabiliyorum, ya da herhangi bir haritayı (kağıt haritayı taramanız yeterli) bilgisayar üzerinde koordinatlarını kalibre edip yine PPC de kullanabiliyorum, böylece istediğiniz harita üzerinde konumunuzu görebiliyor, istdiğiniz noktaları kaydedebiliyorsunuz.

Akşamki buluşmaya ve haftasonu gezisine katılmaya çalışacağım, isteyen olursa daha detaylı bilgi verebilirim ya da cihazı gösterebilirim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 09:16 
Tuareg: Evet bence al. Bu yakınlarda İtalya'ya gidecektin yanlış hatırlamıyorsam.

Jakobien: Hayır kopyalamadım. Biraz daha vaktim olsaydı daha detaylı bir rapor hazırlardım ama Tuareg biliyor, şu sıra çok yoğunum.

Mkelleci: Açık söylemek gerekirse "her GPS" te oluyor mu emin değilim ama sanıyorum Google earth çıktıktan sonra üretilenlerde oluyordur.

386-DX: Tomtom bildiğim kadarıyla avrupada çok ilgi gören bir marka, ama Türkiye'de bildiğim kadarıyla gerçek anlamda teknik servis verebilen bir distributor yok. Yine de karşılaştığım birkaç forumda (isimlerini hatırlamıyorum) avrupada yaşayan vatandaşlarımız crack Türkiye haritalarından bahsediyorlardı. Bir araştır derim.

v-rider: Hiçbir engel yok, ben yaptım, gayet güzel çalışıyor.

thunderkiller: Çok akıllıca bir çözüm. Bu çözümle herhangi bir navigasyon özellikli telefon veya orjinal Navturk cihazı tank case içinde kullanılabilir.
Navturk'ün salt bu amaçlı kurulmuş olan bir firma olduğu düşünülürse, ileride de harita güncellemeleri garanti altına alınmış olur.

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 10:26 
Almanya ile irtibatı olanlar, Louis'den 500 €'ya Zumo 500'ü getirtebilirler.

http://www.louis.de/_204e30682090e5b7f0 ... &anzeige=0

En son tuareg tarafından 14 Eyl 2007, 08:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 12:24 
kullanmadım bilmem ama lazım olunca en azından ne edecegimi biliyorum
paylaşımlara sagolun faydası oldu

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 13:24 
Özellikle kopya olup olmdığını merak ettim genelde alıntı mesajları belirtiyoruz o yüzden siteye bu bilgileri aktardığınız için teşekkür ederim böyle içi dolu mesajlara sitenin ihtiyacı var teşekkür ederiz yoksa her mesaja cevap yazmak çok kolay
tekrar teşekkürler.

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2007, 14:15 
Bende macellan sportrak color var. çok da memnunum ama bu aralar kullanmadığım için isteyen olursa satabilirim.içinde en son türkiye topografik haritası yüklü.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 510 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye