V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 29 Mar 2024, 08:35

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2009, 04:01 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL1 :) + XRV750
Kan Grubu: Jagermeister
0 Rh(+)

Atam izindeyiz!
Ne mutlu Türküm diyene...
isminiz: Örsan T.
karadeniz gezisi dönüşü debriyajran yağ sızıntısı olduğunu farkettim... sürekli olarak damlama yapıyor... hidrolik merkezine yağ eklemek sureti ile istanbula kadar geldim...

bu sorunu daha önce yaşayan var mı? çözüm nedir vs...

aslında arayıp bulurum ama maksat paylaşım olsun, insanlar öğrensin vs...

bi de üşendim... :mrgreen

Jagermeister - Afrika Aslanı :mrgreen

The Road goes ever on and on...

XRV750X - Africa Twin

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2009, 20:23 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990 Adventure
Kan Grubu: 0 Rh +
isminiz: Önder Parıldamış
debriyaj silindirini yerinden söküyorsun,
başlıyorsun piston yerinden çıkana kadar debriyajı pompalamaya,
eğer hidrolik yetmezse, piston çıktıkça üstten ilve ediyorsun, sonunda piston çıkıyor.
Sonra silindire bağlı hortumu söküyorsun.
Pistonu alıyorsun ve bir oto frenciye gidiyorsun, pistonun üzerindeki keçenin yenisini 5tl verip alıyorsun.
hidrolik silindiri iyice temizleyip, pistonu tekrar takıp topluyorsun.
bir süre daha olmaması için ön dişlinin etrafını ara sıra açıp temizleyip mümkün olduğunca temiz tutuyorsun.
kalıcı çözüm için ise pistonu tktktan sonra ikinci bir yuvarlak kauçuk toz tutucu keçe görevi yapacak bir kauçuk parça ayarlıyorsun, ortasından sadece debriyaja basan pim geçecek kadar deliyorsun, bir daha pislik silindirin içine doğru kolay kolay geçip pistonun üzerindeki keçeyi bozamıyor.
anlaşılmayan birşey olursa alo diyorsun kardeş, kolay gelsin.
ha, bu arada eğer bu sorun feribota girmeden başına gelirse, feribotun kapağından atlayarak inmen gerekiyor :D

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2009, 22:07 
aynısı bende de var.Hatırlarsan bilecik kampına gitmeden önce eskihisarda vapur beklerken bahsetmiştim.
güneydoğu turuna çıkmadan önce yücel motora 24 bin bakımına verdiğimde bu konudan bahsettim ve muhtemelen keçe ile ilgili bir şey olabileceğini ve çözümünün basit olduğunu söylediler.sağolsunlar bakımda ilgilendilerde.Fakat sızıntı geçmedi.Bende yarım litresi 6 lira olan dot 4 (ne demekse!) hidrolik fren yağını bittikçe takviye ediyorum.yaklaşık bin km de ilave etmem gerekiyor.şimdilik sorun yok.
Ancak thunder ın tarifini denemek lazım gibi.

Karaozu76

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010, 19:26 
karaozu76 yazdı:
aynısı bende de var.Hatırlarsan bilecik kampına gitmeden önce eskihisarda vapur beklerken bahsetmiştim.
güneydoğu turuna çıkmadan önce yücel motora 24 bin bakımına verdiğimde bu konudan bahsettim ve muhtemelen keçe ile ilgili bir şey olabileceğini ve çözümünün basit olduğunu söylediler.sağolsunlar bakımda ilgilendilerde.Fakat sızıntı geçmedi.Bende yarım litresi 6 lira olan dot 4 (ne demekse!) hidrolik fren yağını bittikçe takviye ediyorum.yaklaşık bin km de ilave etmem gerekiyor.şimdilik sorun yok.
Ancak thunder ın tarifini denemek lazım gibi.

Karaozu76

Yukarıda bahsi geçen motor şu anda bende.
Tophanedeki recai usta pompanın arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.
Sizin yazdıklarınıza göre değişmesine gerek yok ve ufak bir maliyetle halledilebiliyor.
Sizce ne yapmalıyım, parçayı değiştirmeden servisten motoru alayım mı? keçeyi değiştirirsem yolda yağ kaçırmasından dolayı başıma bir iş gelir mi?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010, 19:55 
Debriyaj merkezinden kaçırıyor benimki çok azar azar.. Contasını netten sipariş ettim bekliyorum..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010, 20:10 
Aşağıda hortumun bağlandığı yerden bahsediyorsan nerden ve kaça sipariş verdiğini yazabilirmisin?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010, 01:19 
Aynı sorun bende de var, siparişi Yücel motora verdim, gelince fiyatı paylaşırım...Ne yazık ki direk bulunan bi parça değil...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010, 01:42 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Aprilia Caponord ADV
Kan Grubu: B Rh(+)
isminiz: Önder Güner
Bora, senin motorun 650 değil mi ? Sende debriyaj hidrolik değil, klasik sistem telli.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010, 08:48 
Kullanıcı avatarı

petitfalcon yazdı:
Tophanedeki recai usta pompanın arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi.
Sizin yazdıklarınıza göre değişmesine gerek yok ve ufak bir maliyetle halledilebiliyor.
Sizce ne yapmalıyım, parçayı değiştirmeden servisten motoru alayım mı? keçeyi değiştirirsem yolda yağ kaçırmasından dolayı başıma bir iş gelir mi?

pompa dediğiniz silindir mi yoksa debriyaj merkezi mi?
eğer silindirden bahsediyorsanız; silindirin içi deforme olmadıysa, çok fazla çizik ve yer etme olayı yoksa değişmeden hallolur.
aşırı bir deformasyon varsa yapacak birşey yok, değiştireceksiniz.
daha net detay verirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışalım

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010, 08:53 
Kullanıcı avatarı

BoRaGo yazdı:
Aynı sorun bende de var, siparişi Yücel motora verdim, gelince fiyatı paylaşırım...Ne yazık ki direk bulunan bi parça değil...

bora senin sorunun farklı. senin debriyaj milinin motor bloğuna girdiği keçeden motor yağı sızıntın var yanlış anlamadıysam.
uzun kmler boyunca sızıntı yavaş yavaş artıyor. yeni keçe gelene kadar sıkıntı yok, yağ seviyesini gözleyerek devam edebilirsin kullanmaya.
keçenin değişimi basit ancak malesef TR de bulunmuyor.
Ben de wemotodan almıştım. Suzuki servisleri 30 gün dedi, wemoto 3 günde gönderdi.
Fiyatı pahalı bir parça değil zaten 3-5 pound birşey olması lazım.

Kaiser yazdı:
Bora, senin motorun 650 değil mi ? Sende debriyaj hidrolik değil, klasik sistem telli.

bora farklı bir keçeden bahsediyor adaş, debriyaj pistonunun üstündekinden değil

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010, 09:55 
Thunder Hocam teprikler, aynen dediğin yerden yağ sızıyormuş.(En kısa zamanda benim de ufakdan bu işlere el atmam lazım, yoksa Kaiser'n mesajına, debriyaj hede hödüsünün, hede hödöye giren yerinden kaçan yağ şekli bi tanımda bulunmak zorunda kalacaktım... :)

Aynen dediğiniz gibi çok az az kaçırıyor, parça bugün yarın gelir (hatta gelmiş olmalı), bu haliyle yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum, değişim yapılırken yağı kontrol ettik mi sorun kalacağını sanmıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2010, 11:02 
thunderkiller yazdı:
petitfalcon yazdı:

pompa dediğiniz silindir mi yoksa debriyaj merkezi mi?
eğer silindirden bahsediyorsanız; silindirin içi deforme olmadıysa, çok fazla çizik ve yer etme olayı yoksa değişmeden hallolur.
aşırı bir deformasyon varsa yapacak birşey yok, değiştireceksiniz.
daha net detay verirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışalım

Hocam silindirden bahsediyorum, merkezde problem yok. Deformasyon ileri boyutta değil. Çok fazla bir eksiltme olmuyor.
Dot4 yağ ilave edildi şu anda sızıntı durmuş görünüyor ama içim rahat etsin istiyorum yapılacak bir şey varsa halledeyim.
Teşekkürler

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 May 2010, 12:22 
Kullanıcı avatarı

silindirin içi iyice temizlendiyse, keçe değiştiyse ve sızıntı yoksa yapılacak başka birşey yok.
idare ettiği kadar kullan, mümkün olduğunca ön dişlinin bulunduğu yeri temiz tutmaya çalış.
tekrar sızdırma olursa değiştirirsin mecburen

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2010, 17:51 
petitfalcon yazdı:
Hocam silindirden bahsediyorum, merkezde problem yok. Deformasyon ileri boyutta değil. Çok fazla bir eksiltme olmuyor.
Dot4 yağ ilave edildi şu anda sızıntı durmuş görünüyor ama içim rahat etsin istiyorum yapılacak bir şey varsa halledeyim.
Teşekkürler

petitfalcon ben baktırdığımda silindirde deformasyondan bahsetmemişlerdi.Siz açtırıp gözünüzle gördünüz mü ?

Saygılar
Karaozu76

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2010, 17:08 
Selam dostum;

Önemli bir deformasyon yok zaten ama keçenin deformasyona uğraması sebebiyle silindirde hafif bir iz olmuş.

Şu anda herhangi bir kaçırma yok.

Ulusal buluşmaya geleceksen orada olacağım.

Görüşmek üzere.....

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: