V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 29 Mar 2024, 14:19

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 295 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İntercom
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 00:27 
Arkadaşlar merhaba
Motor sürerken (yanlış biliyorum ama bazen gerekiyor) telefonla konuşmak artçımla konuşmak vede en önemlsi müzik dinlemek için bir intercom sistemi almayı düşünüyorum. Bir arkadaşımda telsizli bir sistem gördüm gayet güzel lakin bir merkez vasıtasıyla kablolarla çalışan bir sistem. Birde piyasada aşağıdaki modeli gördüm. Bence gayet güzel kablo yok ve telefonunun bluetooth unu açmanız yeterli hem müzik dinleyip hem telefon ve artçınızla konuşabilirsiniz. Bu modeli kullanan varmı aramızda veya görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir?

http://www.feyizoglu.com/alisveris/prod ... ?pID=44280

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 00:58 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Aprilia Caponord ADV
Kan Grubu: B Rh(+)
isminiz: Önder Güner
Eveettt söz bende artık. Aslında daha önce bu konuyla ilgili topik açıp deneyimlerimi yazacaktım ama unuttum gitti. Kısmet bugüneymiş.

Ben şu anda Scala-Rider intercom setini kullanıyorum. 2 ay önce aldım ve bugüne kadar yoğun bir şekilde de kullanma fırsatım oldu. Şu anda piyasada artçınızla, telefonla, telsizle, GPS'le ve mp3 playerla kombine bir şekilde tamamen kablosuz konuşturabilecek tek sistem. Bunu yaparken bluetooth sistemini kullanıyor, bu yüzden telsiz, telefon,mp3 playerın da BT uyumlu olması gerekli. Ben motosiklette kablodan nefret ettiğim, her inişte binişte fişleri aramakla uğraşmak istemediğim için tüm altyapımı bunun üstüne kurdum ve kurmaya devam ediyorumda.

Bu setin 2 versiyonu mevcut, tek veya ikili. Tek biniyorsanız içinden tek kulaklığın çıktığı seti, artçınızla konuşmakda istiyorsanız ikili seti alıyorsunuz. Önce tekli cihazı alayım, gerekirse bir tane daha alırım deme şansınız yok. İkili setler fabrikada birbirine tanımlanıyor ve bu değiştirilemiyor. Bence tek handikapı bu. Aynı marka kulaklığa sahip olan bir kişinin gerektiğinde tanımlama yaparak sizle iletişim kurabilmesi hoş olurdu. Ama bu tabiki firmanın ticari taktiği.

Set kaskınızın sol alt kenarına geçiyor ve ufak bi vida yardımıyla kolayca sabitleniyor. İnce peg tipi stereo kulaklıklara sahip, bunlar cırt cırtla istediğiniz yere yapışıyor. Üzerinde 4 adet tuşa sahip. 2'si ses ayarı, diğerleri güç ve paylaşım tuşları. Açtığınızda hemen diğer cihazla konuşmaya hazır hale geliyor ve ister VOX (sese duyarlı), ister hep açık konumda artçınızla konuşmaya imkan tanıyor. Ses kalitesi ve gücü iyi düzeyde, hafif bir parazit olabiliyor bazen. Mikrofon esnek yapıda, istediğiniz yere konumlandırabiliyorsunuz.

Telefonunuza tanımlamak da kolay. Bir kere tanıdıktan sonra telefonun BT'u açar açmaz hemen kombine oluyorlar. Artçı kendi telefonuna, siz kendi telefonunuza tanıtın ve ayrı ayrı konuşun isterseniz. Telefonla konuşurken ses kalitesi mükemmel düzeyde. Kimse benim motordan konuştuğumu anlayamadı şimdiye kadar. Dışardaki gürültüyü filtre özelliği var. Artçınızla konuşurken size telefon gelirse artçıyla bağlantıyı kesiyor. Ana güç düğmesine basarak veya bir ses çıkararak telefonu açabilirsiniz. Ama onunda konuşmasını isterseniz paylaşım tuşuna basarak konuşmaya dahil edebilirsiniz. Aynı şey telsiz içinde geçerli. Yani isterseniz artçınızda telsiz konuşmalarını duyabilir ve dahil olabilir.

Mp3 player içinde aynı şey geçerli. İster tek cihazdan, ister ayrı ayrı cihazlardan kablosuz müzik dinleyebilirsiniz. Ben kulak içi kulaklık kullanamadığımdan oldukça yararlı. Ama tam istediğim BT mp3 playerı bulamadığım için şimdilik bu özelliğini kullanamıyorum.

Şarj durumu beklediğimden çok iyi. Konuşma süresi sanırım 7 saat, bekleme süresi 1 hafta diyor. Ben her geziye artçımla katıldım ve hiç durmadan kullandık. Şehiriçinde de sürekli kullandık. Ben onun dışında telefonum için kullanıyorum. Ve bunca zaman içinde sadece 2 kere şarja taktım,o da bittiği için değil her ihtimale karşıydı.

Kablolu sistemlerle karşılaştırdığınızda ki telsizi, mp3 playerı da buna uygun alacağınızı düşünürseniz tabiki çok pahalı ama basitliği,kablosuz olması, bluetooth gibi güncel ve yaygın bir altyapıyı kullanması, sistemi diğerlerinden ayrı bir yere koyuyor. Umarım yeterli olmuştur. Almak isteyenler benimle irtibata geçebilirler. Piyasanın altına bulma şansım olabilir.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 16:46 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: caponord 2005
Kan Grubu: 0 RH(+)
isminiz: Murat Çağlayan
üstad,
bu sisteme uygun bluetooth uyumlu telsiz işini nasıl çözdün? Ben işim gereği (elektronik malzeme satıyorum) gerek tamir edenler gerekse satıcılar olmak üzere telsizcilerle sürekli temas halindeyim. Ama piyasada bu tarz telsiz pek bulunmuyor. internetten satılanını gördüm ama fiyat olarak bayağa yüksek. bu arada tabii bir de intercom setinin fiyatını eklersen sevinirim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 18:07 
Kullanıcı avatarı

Bu sisteme uygun bluetoothlu tek telsiz var,o da Midland 445 BT. Setle beraber aldığım için tek fiyatını hatırlamıyorum ama 120 € olması gerekiyor. Henüz kullanma fırsatı bulamadım ama oldukça kaliteli bir telsiz markası olduğunu biliyorum.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 18:20 
Kullanıcı avatarı

evet sadece bu iş için değil genel olarak en iyi telsiz markası diyebiliriz midland için.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 18:24 
Kullanıcı avatarı

İntercom setini Buz Motor'dan aldım, 310 liraya. Revolution da İzmir'de 300 liraya bulmuş.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2007, 18:31 
Kullanıcı avatarı

sahibinden.com da bulmuştum ist / kartal'da hem bu seti hem de bahsetmiş olduğun bluetooth lu midland telsizi satan. ama fiyatı aklımda kalmadı. aslında bu fm telsizlerin 0,5W olan çıkış güçleri program yüklenerek yükseltilebiliyor ama maalesef bu model için telsizci arkadaşlarımda program yok.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2007, 00:40 
Evet scala rider interkom kitini sonunda aldım Fiyatı 350 ytl
sistem çok kullanışlı gibi görülmesine karşın tam kapalı kasklara montajı kolay olmuyor sanırım yada en azından benim kaskım için hiç kolay olmadı (shoei xr 1000)
fakat eşimin kaskı içinse 5 dakika yeterli oldu. (Caberg rhyno)
interkom sistemi mükemmel çalışıyor özellikle gürültüye duyarlı olması müthiş yabi motor vitesteyken ses artarken debriyajı çekip gazı bırakınca ses otomatik olarak azalıyor. Tabi sistemin asıl amacı çevreden gelen gürültülere duyarlı olamsı ama yinede hassaslığını belirtmek istedim.
Fakat beni en çok hayal kırıklığına uğratan kısmı ise bluetooth tan müzik dinleme olayı oldu. Sistem süper telefonunuzdan müzik çalara girdiğinizde otomatik olarak bunu algılayıp müzik dinlemeye başlayabiliyorsunuz fakat hayalkırıklığıda burada başlıyo. Sadece konuşmaya yarayan kulaklık hoparlörleri eski radyolardan bile kötü ses veriyor. Bu çok kötü biraz daha kaliteli hoparlörler ile yollar daha keyifli hale gelebilirdi. Tabi burada asıl amacın intecom ve gelen çağrılara cevap verebilmek olduğunu hatırlarsak sistem başarılı. En güzeli de KABLO YOK :)

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2007, 00:52 
Kullanıcı avatarı

Revolution, İpodun BT üzerinden ses vermesini sağlayan adaptörleri var. Belki onlarla daha kaliteli bir ses alınabilir. Sonuçta sadece telefon. Müzik işlemcisi son derece basittir.

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2007, 01:25 
Muhakkak ıpod daha iyi ses verir. fakat intercom un kulaklıkları zaten müzik dinlemek için dizayn edilmemiş. Aynı telefona blue tooth lu başka bir kulaklık eşleştirdim ses süper. Dediğim gibi hoparlörleri uygun değil bence zaten ilk planda amaç müzik dinlemek değil konuşmak. Yoksa piyasada autocom isimli bir intercomda var tüm sistem kablolar aracılığıyla yapılıyor. Bence kablosuz olsun müzik önmeli değil:)

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2007, 01:32 
Kullanıcı avatarı

Aynennn, hatta gaz teline bile bir çözüm bulmayı düşünüyorum ben :)

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2008, 02:29 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Yok :(
Kan Grubu: 0rh-
isminiz: ___OzzY___
peki bir soru bu bluetoot olayı aynı anda hem gsm hem telsiz yada ipod ağlayabilyormuyuz ve yolcu ile konuşma olayı nasıl gerçekleşiyor peki ?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2008, 02:35 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Yok :(
Kan Grubu: 0rh-
isminiz: ___OzzY___
ben böle bişiler buldum kablolu ve fiyatı süper uygun
Resim
Resim
Resim
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYCLE-SNOWMOBILE-HELMET-INTERCOM-ANY-SLED-BIKE_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ34284QQihZ013QQitemZ230206017594QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2008, 03:02 
Bedava denecek kadar iyi fiyatı. Birimizin kurban olması lazım sanırım :)

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2008, 11:07 
Kullanıcı avatarı

Ozdemiry yazdı:
peki bir soru bu bluetoot olayı aynı anda hem gsm hem telsiz yada ipod ağlayabilyormuyuz ve yolcu ile konuşma olayı nasıl gerçekleşiyor peki ?

Evet aynı anda bağlanıyor, yolcuyla konuşmak için ses çıkarman yeterli, Vox özelliği sayesinde konuşunca açılıyor, susunca kapanıyor. Konuşma veya müzik dinleme sırasında telefon çalarsa hattı kesiyor, yolcu duyamıyor

Aprilia Caponord K6

Ben Kimim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 295 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye