V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 25 Nis 2024, 21:56

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2015, 15:12 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: V-Strom 650A (2014)
Kan Grubu: A Rh +
isminiz: Murat Bozkurt
Selam dostlar :)

Uzun seyahatlerde fotoğraf makinası veya GoPro gibi aksiyon kamerası kullandığımızda verileri depolamak için genelde dizüstü bilgisayar ve bazen de ekstra olarak harici harddisk taşıyoruz. Bunun, bildiğiniz gibi başlıca iki dezavantajı var. Birincisi, ciddi şekilde yer kaplıyor, arkadaşlar. İkincisi, dizüstü bilgisayar gibi görece pahalı ve hassas bir makinaya motosiklette veya seyahatte başına bir şey gelme olasılığı.

Ayrıca, şahsım adına söyleyebilirim ki; seyahatlerde bilgisayara hiç ihtiyacım olmuyor. Hemen hemen her şeyi akıllı telefonlarla halledebiliyoruz.

Bunu ortadan kaldırmak için microsd kart kullanan GoPro görüntülerini arada dizüstü bilgisayar ve kablolar olmadan doğrudan üzerinde SD Card slotu olan en az 1 tb'lık bir harici hard diske transfer etmek için netten arayışa girdim.

Kuzenim ABD'de ve yakında geleceği için ondan rica edeceğim. Bu yüzden yurt dışı kaynaklı web sitelerini inceledim ve ilk dikkatimi çeken ürün; WD 2 TB My Passport Wireless:

http://www.amazon.com/Passport-Wireless ... t+Wireless

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... eless.html

Fakat, sanırım bu ürün tam geliştirilememiş ki kullanıcılar epey bi' sıkıntı yaşıyor. Almaya değmez anladığım kadarıyla. Başka bir güvenilir marka da bulamadım. Çünkü, kopyalamak istediğimiz verileri kaybetme olasılığımız da var ve gerçekten rüştünü ispatlamış ürünler almamızın doğru olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında genelde fotoğrafçıların kullandığı “Memory Card Back-up Devices” diye bilinen ürünler var. Fakat onlarda pek bilindik bir marka yok ve görece pahalılar:

http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Stand ... 4000227848

Sizlerin bu konuyla herhangi bir tecrübesi oldu mu veya herhangi bir tavsiyeniz var mı?

"Life is not amount of breaths you take but it's the moments that take our breath away."

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2015, 20:55 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: YAMAHA S.TENERE1200Z
Kan Grubu: A RH (-)
isminiz: ALKAN ISILAKLI
caponmurat yazdı:
Sizlerin bu konuyla herhangi bir tecrübesi oldu mu veya herhangi bir tavsiyeniz var mı?

Napçan. :artiz ??? Yoksa yayınlamaya üşendiğin Avrupa gezi raporunu mu tamamlaycan.??? :mrgreen :mrgreen :mrgreen

Konu hk.cevabım:Benden Pas. :mrgreen

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2015, 21:23 
Kullanıcı avatarı

Konu dışı ama cevap vermek durumundayım :)

Üşenme diye bi' durum kesinlikle yok. Aksine çok hevesliyim bu konuda. Daha önceden büyük geziler yaptığını tahmin ediyorum Alkan abi. 30 gün süren, 14 ülkeyi kapsayan yaklaşık 12.000 km'lik bir gezi yaptığında rapor yazmanın ne kadar zor olduğunu tekrar tekrar hatırlatmak isterim :) :) :)

Özellikle de elinde 900 GB (yazıyla #dokuzyüz gigabyte#) görüntü ve 1000'lerce (yazıyla #binlerce#) fotoğraf varsa.. :shock:

"Life is not amount of breaths you take but it's the moments that take our breath away."

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2015, 23:07 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: BMW
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: Ömer F. ERYÜREK
Aynı sıkıntıyı geçen yaz biz de yaşadık. Fotograf hadi neyse, en kötü ihtimal birkaç tane yüksek kapasiteli sd kartla iş çözülür ama video işi fena. Benim Gopro'da 16 GB kart vardı bir bilemedin iki günde doluyordu, zira sadece yolda değil şehirlerin önemli noktalarında da çekimler yaptım, bu yüzden yanımızda hatunun 10 inch bilgisayarını almıştık, internetten otel ayarlamak için falan da tabletimizi götürmüştüm. Tam teşekkülü kameraman Cevat Kelle gibi geziyorduk. Gezi sırasında şöyle bir şey yapılabileceğini düşündüm. İyi kötü kaldığımız tüm otellerde bilgisayar köşesi vardı en kötü ihtimal resepsiyondaki bilgisayarı kullanıp yanımızda götüreceğimiz taşınabilir bir hard disk ile iş çözülebilir gibi geldi bana. Otel bilgisayarı sadece karttan HD ye indirmek için kullanılacak. Bu yıl öyle yapmayı planlıyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2015, 00:38 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Crosstourer
Kan Grubu: O (+)
isminiz: Özgür YILDIZ
http://www.bhphotovideo.com/c/product/1 ... ii_on.html

B&h photo memory Card backup diye aratin

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2015, 07:54 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: BMW
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: Ömer F. ERYÜREK
Bu iyiymiş Özgür ama çok pahalı.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015, 10:26 
Kullanıcı avatarı

ömer yazdı:
Aynı sıkıntıyı geçen yaz biz de yaşadık. Fotograf hadi neyse, en kötü ihtimal birkaç tane yüksek kapasiteli sd kartla iş çözülür ama video işi fena. Benim Gopro'da 16 GB kart vardı bir bilemedin iki günde doluyordu, zira sadece yolda değil şehirlerin önemli noktalarında da çekimler yaptım, bu yüzden yanımızda hatunun 10 inch bilgisayarını almıştık, internetten otel ayarlamak için falan da tabletimizi götürmüştüm. Tam teşekkülü kameraman Cevat Kelle gibi geziyorduk. Gezi sırasında şöyle bir şey yapılabileceğini düşündüm. İyi kötü kaldığımız tüm otellerde bilgisayar köşesi vardı en kötü ihtimal resepsiyondaki bilgisayarı kullanıp yanımızda götüreceğimiz taşınabilir bir hard disk ile iş çözülebilir gibi geldi bana. Otel bilgisayarı sadece karttan HD ye indirmek için kullanılacak. Bu yıl öyle yapmayı planlıyorum.

Ömer abi, aynı çileyi çekmişsin sen de.. Dediğini bende düşündüm ama bazen bilgisayar olmuyor kaldığım yerlerde ve çok çekim yaptığım içn günde ortalama 40 gb veriyi yedeklemem gerekiyor :(

axewar yazdı:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/1077915-REG/digital_foci_p31_500_photo_safe_ii_on.html

B&h photo memory Card backup diye aratin

axewar, sağolasın, inceliyorum, fiyat/performansı yüksek bi ürün araştırıyorum. Gelişme olursa buraya yazarım, aynı durumda olan arkadaşlara da yardımımız olabilir belki..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015, 13:04 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990Adv
Kan Grubu: A+
isminiz: méя†™ kızgın
Sırf bu yüzden Go-Pro almamak için kendim zor tutuyorum :) Özellikle dalış yaptığımda neden hala almadım diye kendime kızıyorum.

Foroğraf ve video işi çok güzel ve yararlı ama sonra onları depolamak, düzenlemek, paylaşmak vs çok zahmetli geliyor bana. Kaldı ki biryere giderken aman şarjı tam olsun, aman hafıza da yer olsun diye endişelenip duruyoruz ve çantayı hazırlarken ekstra emek harcıyoruz.

Ben bu yüzden her haltı cep telefonumla çekip facebooka atarak bu işin içinden sıyrılıyorum :)
Gear2 'de çoğu zaman fotoğraf ve kısa video için yadımcı oluyor.
Çok beğendiğim yollarda 640 çerçeve boyutunda mp4 kayıt yapan fuji mini makinemi kaskıma ya da gidon demirine takıp küçük boyutta ama uzun videolar çekebiliyorum. 2 tane 4gb lık kartım hayli hayli yetiyor :)

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015, 14:37 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R1200 ADV
Kan Grubu: 0 RH (-)
isminiz: Halim Koçan

Bu zımbırtı çok güzelmiş gerçekten. Sd kartı takar takmaz kendi kendine kopyalama yapıyor sanıyorum, süper bir şey.
Ben de epey video ve foto var fakat bunlarla uğraşmak bazen çok sıkıyor adamı. Ayrıca %70'ini daha izlemedim bile. :) Gopro ile çekim yapacağım diye çok şey kaçırıyoruz.
Ben de bu sıkıntı için 5 TB lık bir zımbırtı aldım ama uğraşması çok moral bozucu, sonra gezilerde 2 tane Bt, 2 tane telefon, bir Gopro şarj etmek için kablo taşı bol bol... :sinir

Neyse, bu bahsettiğin ilk linkteki ürün mantıklı geliyor adama ama sağlam ve ucuzunu bulursak alınır... Aliexpress de var mıdır acaba?

Nereye gidiyoruz...
https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

Nerede ne yiyoruz...
https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015, 14:53 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R 1200 RT LC
Kan Grubu: B RH +
isminiz: Ozan Aşık
jumpman yazdı:

Bu zımbırtı çok güzelmiş gerçekten. Sd kartı takar takmaz kendi kendine kopyalama yapıyor sanıyorum, süper bir şey.
Ben de epey video ve foto var fakat bunlarla uğraşmak bazen çok sıkıyor adamı. Ayrıca %70'ini daha izlemedim bile. :) Gopro ile çekim yapacağım diye çok şey kaçırıyoruz.
Ben de bu sıkıntı için 5 TB lık bir zımbırtı aldım ama uğraşması çok moral bozucu, sonra gezilerde 2 tane Bt, 2 tane telefon, bir Gopro şarj etmek için kablo taşı bol bol... :sinir

Neyse, bu bahsettiğin ilk linkteki ürün mantıklı geliyor adama ama sağlam ve ucuzunu bulursak alınır... Aliexpress de var mıdır acaba?

Reis Araştıralım hemen :)

Suzuki Burgman 400 ( 2006 ) 34 DEY 14
Suzuki Burgman 650 ( 2008 )
Suzuki DL 650 ( 2007 ) 34 BR 9485
BMW R1200GS ADV ( 2010 ) 34 UR 2783
BMW R1200 RT LC ( 2014 ) 34 GZ 9412
BMW R1200GSA ( 2015 ) 34 DB5391
BMW R1200GSA ( 2017 ) 34 U 0505
BMW R1200GSA ( 2017 ) 34 TD 0505
BMW R1200GSA ( 2018 ) 34 BVR 403
Ozan AŞIK
0532 467 25 46

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 12:29 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990Adv
Kan Grubu: A+
isminiz: méя†™ kızgın
Sonunda ben de bir aksiyon kamera satın aldım...

MIDLAND XTC-280 ACTION KAMERA

Bu makineyi almamın nedeni 60m ye kadar su geçirmezliği var ve micro sd karta mp4 kayıt yapıyor olması.
Distribütor garantisi ve Dns'in müşteri memnyniyeti de cabası, sonuçta Midland kendini kanıtlamış güvenilir bir marka.

Seyahate çıktığım zaman kart hafızası dolmadan çıkarıp cep telefonuma aktaracağım.
Bunu 2 farklı pratik yolla yapabilirim.

Birincisi sd kartı makineden çıkarıp cep telefonumun (Samsung) sd kart yuvasına takıp hem çektiğim kayıtları görebileceğim hem de telefon hafızasına kopyalayabileğim. Daha sonra telefonun orjinal hafıza kartını taktığımda tekrar telefondan hafıza kartına kopyalama yapabilirim.

Ya da Samsung sağolsun usb flaş bellekten telefona direk veri kopyalanabiliyorum. Bunun tek koşulu flaş belleğin formatı Fat32 olması. (Bu makinenin micro sd kart formatı da Fat32 neyseki.)
Aksiyon kameranın micro sd kartını flash bellek olarak okutmak için minik kart okuyucuya takıp sonrada ara kabloyla direk Samsung telefonumun hafıza kartına direk olarak kopyalama yapabilirim. Ya da telefon hafızasına tabii.

Bu yedekleme işlemi bana şimdiye kadar gördüğüm en pratik çözüm olarak göründü.

-
Bu bahsettiğim kopyalama Android tüm cihazlar için geçerli ve mevcut aksiyon kameranız micro sd yada normal sd karta kayıt yapıyorsa, kart okuyucuya takarark bu işlemi çok rahat yapabilirsiniz.

-
Not: Benim cep telefonumun dahili hafızası 16Gb, harici hafızazı (micro sd kart) 64 Gb.
Yedekleme yapabilmek için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Kameranın sonradan aldığım hafıza kartı (micro sd kart) ise 32 Gb
Kamera Hd 1080 kayıt yapsa da Mp4 kayıt yaptığından dosya boyutu devasa boyutlarda olmuyor.
Daha uzun kayıtlar yapamadım ama öyle olduğunu tahmin ediyorum.

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2015, 10:17 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650
Kan Grubu: Arh+
isminiz: ErkanDmn
murat bu amazondaki wifi kart şeysi iyimiş harbiden. nasıl fiyatsa 2tb 1tb dan daha ucuz üstelik ...

yine de 160 $ pahalı geldi. kur da olmuş bilmem kaç.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2015, 10:32 
Kullanıcı avatarı

Mert hocam senin bahsettiğin de güzel bir alternatif ama benim gibi seyahatlerde günde ortalama 50 gb yedekleyenler için yetersiz kalıyor :(

Erkancım, ürün kağıt üzerinde fikir olarak güzel üstelik WD marka, güven veriyor. Ürünün fiyatı dün itibariyle amazon'da indirime girdi. Bence fiyatı böyle bir teknoloji ve sunduğu imkanlar açısından iyi. Gelelim pratikte iyi mi diye inceledim. Fakat çok fazla negatif yorum var. İnceleyebilirsin:

http://www.amazon.com/Passport-Wireless ... geNumber=1

Kuzende amerika'da aslında. Alıp denesem mi diye düşünmüyor değilim. Ama bu işin deneme kısmı da düşündürüyor. Tüm videolarımın ve fotoğraflarımın gitmesi olasılığı!!! Çok fena!! Kısa zamanda bi' şey almam gerekiyor...

Derdime derman bulamadım hala :(

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015, 13:21 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Africa Twin 1100 ADV
Kan Grubu: A RH (+)
Vstrom DL 650 K7
Honda Africa Twin 1100 Adventure Sports 2021

Yamaç Paraşütü Pilotu
Enduro ve Motocross Pilotu
Eczane Teknikeri

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK !
ATATÜRKÜN ASKERLERİYİZ !
isminiz: ORHAN BAYSAL
ALKAN22 yazdı:
caponmurat yazdı:

Napçan. :artiz ??? Yoksa yayınlamaya üşendiğin Avrupa gezi raporunu mu tamamlaycan.??? :mrgreen :mrgreen :mrgreen

+1 :mrgreen :mrgreen

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015, 14:18 
Kullanıcı avatarı

orhanbysl yazdı:
ALKAN22 yazdı:
caponmurat yazdı:

+1 :mrgreen :mrgreen

Orhan hocam, sanırım yukarıdaki cevabım gözden kaçtı:

caponmurat yazdı:
Konu dışı ama cevap vermek durumundayım :)

Üşenme diye bi' durum kesinlikle yok. Aksine çok hevesliyim bu konuda. Daha önceden büyük geziler yaptığını tahmin ediyorum Alkan abi. 30 gün süren, 14 ülkeyi kapsayan yaklaşık 12.000 km'lik bir gezi yaptığında rapor yazmanın ne kadar zor olduğunu tekrar tekrar hatırlatmak isterim :) :) :)

Özellikle de elinde 900 GB (yazıyla #dokuzyüz gigabyte#) görüntü ve 1000'lerce (yazıyla #binlerce#) fotoğraf varsa.. :shock:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: