V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 18 Nis 2024, 05:49

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2018, 15:33 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Dl 650
Kan Grubu: A rh +
isminiz: Mehmet ARICAN
Sevgili arkadaşlarım ve değerli stromdaşlarım.bu paylaşımda vstromumun tek sorunlu bölgesiyle nasıl uğraştığımı resimlerle size anlatmaya çalışacağım.
Soru:neden böyle birşey başıma geldi?
Cevap:az kilometreli bir motor olması çok bakımlı olabileceği anlamına gelmiyor maalesef.
Vstromu sahibinden.comdan beğenip te istanbulda ümraniyeden bir ilaç firmasının Türkiye başkanından aldım.kendisi motosikletten hiç anlamıyormuş üzerinde hiç aksesuar çantaları hariç hiçbirşey yok senede 1 bikaç yere gitmiş toplamda 12 bin küsür km yapmış.motosikleti sürekli kapalı ısıtmalı garajında bomboş yakıt deposu ile uzun süre hiç binmeden bırakmış.üzerindeki lastik bile orjinaldi ve hiç çatlak yoktu.işte öyle güzel muhafaza edilmiş.neyse resimlerden ve yanına gittiğimde motora hayran oldum.experlik bişey gözüme çarpmadı uğraşmadım açıkçası izmire getirdim 6 yıllık yağını hiç değişmemiş içinde hertürlü böceğin orayı yatak odaları ve çocuk yetiştirme için uygun gördükleri hava filtresini değiştirdik,sis farları,xenon ampüller,xenon led park ampulleri,orta sehpa,alarm,çanta üstü demir gibi olmasa da olur ama olsa çok iyi olur aksesuarları taktıktan sonra vurduk kırbacı gezdik durduk.km ler ilerledikçe motorda rölanti dengesizliği,bir çalışıp bir durma isteği boy gösterdi.kime sorsam tps.bakalım gerçekten tps mi?deponun içine baktım pastan kapkaranlıktı önce yakıt sisteminin ilk halkası yakıt deposu ve yakıt pompası temizliği ile başlıyoruz.gerekli malzemeler şöyle;
1) 1adet vstrom
2) nazik ellerim kirlenmesin diye eldiven
3)52parça lokma seti(oldukça işimi gördü)ama olmasa da olur sonuçta hepsini bir kullanamayız.
4) 4 ve 5numara Allen anahtar
5)yıldız tornavida
6)wd-40
7)25 lt elma sirkesi
8)büyükçe bir leğen
9)büyükçe bir kova
Bahsi geçen 52 parça lokma set
Bu işlem için olmazsa olmaz 1 adet vstrom
Motorun deposunu sökmek için etrafındaki parçalardan,grenajlardan ve şasiye bağlı yerlerden ayırmamız gerekiyor.
Bu resimde depo önündeki plastik parçayı görüyorsunuz her iki tarafındaki Allen somunu 4numara ile söküyorum daha sonra grenaj perçinlerini ortadaki noktaya basıp perçinlerini ve plastiği ordan alıyorum.bu parça deponun şaseye bağlı oldugu yeri gizliyor.bu boşluğa bakınca karşımıza çıkan civatayı değilde yanlamasına bağlı civatayı 12 anahtarla söküyorum.resimlerde parmağımın ucuyla işaret ettiğim yerler.
parmağımla işaret ettiğim vidayı değil anahtarın takılı olduğu vidayı söküyoruz.
Resimdeki depo altı plastik kapağı Allen başlığı 5numara ile söküp kendimize doğru dikkatlice yuvasından düz bir şekilde çekiyoruz.şayet kapı açar gibi açarsak depoya giren plastik kısım kırılır..
Deponun koltuğun altına denk gelen kısmı lokma anahtar veya uygun el aleti ile söküyoruz.dikkat ederseniz bi taraf tek bir taraf çift çıkıntıya sahip bu parçayı altındaki parçayı kaybetmeden çift kısım aşağı tek kısıp depoya girecek şekilde depoyu hafif kaldırıp şasiyle depo arasına yerleştiriyoruz ki yakıt pompası soketi,yakıt borusu soketi,tahliye hortumunu rahat sökmemiz için ve depoyu sıkıca şasiye bağlamak için var bu parça.araba kaputunu açtığınızda çubuğu kaputa taktığımız gibi düşünün.
ResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResim
İnternette uzun araştırmalarım sonucu deponun nasıl temizleneceği ile ilgili elma sirkesi ile içine mıcır,mil,civata parçaları ile temizleme ve son olarak elektroliz yöntemi var.ben basit yöntem olarak elma sirkesi ile temizlemeyi uygun gördüm.kendi kendime dedimki bu motorun depo hacmi 21 lt ise ben düz hesap 25 lt alsam üstünü de zaten kullanıyoruz işimize yarar dedim ama bomboş deponun 24 lt sirkeyi alması üstelik içinde yakıt pompası da varken ku o da hemen hemen takribi 1lt kadar yer kaplıyor ona rağmen beni çok şaşırttı.acaba burda teknik bir hata mı vardı yoksa belirli kriterlere göre mi bu rakam idi ama herneyse sonuç olarak görüntü gün gibi gerçek kendi elimle 5 lt lik 5pet şişeyi birinden 1lt eksik(resimde fazla olan belli)boşalttım.bu beni çok şaşırttı.
Sirkeyi depoya boşalttıktan sonra tam 3hafta ara ara çalkalayarak ara ara pozisyon değiştirerek beklettim.daha sonra sonucu görmek için içini boşalttım ve sonuç içler acısıydı.depo büyük ölçüde temiizlenmişti.bir kaç kere de suyla duruladım ve depoyu kuruması için beklettim.daha sonra pompayı söktüm ve parçalarından ayırdım her bir parçayı iyice temizledim.midilli de yaşayan bir arkadaşım vasıtasıyla aldığım yakıt pompa filtresini değiştirmek için filtreyi çıkarıyorum.herşeyi iyice temizledikten sonra filtreyi değiştirecekken yeni gelen filtrenin pompaya giren kısmının farklı olduğunu farkettim ama yapılacak birşey yoktu.filtreyi iyice temizleyip yerine takıp yeni filtreyi de yorgo ya verip değiştirtçektim.depoyu toparlayıp motora tekrar montajlıyorum.montajlamaya başlamadan önce hazır depo üstünde değilken hava filtresini de söküp uzak mesafeden tozunu bir kompresör ile alıyorum.içini siliyorum.filtre kapağını takıyorum.daha sonra wd 40 Türü pas gevşetici ve koruyucu spreyi arapların yağı bol bulması yetkisine dayanarak soket girişlerine özellikle çalışmak suretiyle tüpü heryere tatbik ediyorum.işlemi mi sonuçlandırmadan yani depoyu takmadan çinden getirdiğim elcik ısıtma yı da takıyorum.onu da başka başlıkta ve çok yakında yayınlayacağım.iyi seyirler.yakıt sistemi ile sorun yaşayan arkadaşlarımız olmuştu.umarım paylaşımım onlara ve herkese bir ışık olur.
Ps:daha konuyu toparlayıp tamamlamadan ve resimleri satır aralarına açıklamaları ile koyamadan yanlışlıkla paylaşmışım.düzeltemedim bir düzene koyamadım tam olarak.dağınıklık için kusura bakmayın.
D2302 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En son VFRMANİA tarafından 28 Oca 2018, 16:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2018, 15:39 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Yamaha XCITY 250
Kan Grubu: B +
isminiz: Bulent BAL
Oooo super paylasim ellerine saglik :)

25 litre elma sirkesi miiii :)

Senin yuzunden sirkenin fiyatlari yukseldi demek :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://www.youtube.com/watch?v=MRT6DmXq3BE

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2018, 16:15 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

HONEY yazdı:
Oooo super paylasim ellerine saglik :)

25 litre elma sirkesi miiii :)

Senin yuzunden sirkenin fiyatlari yukseldi demek :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pek o kadar da güzel bir paylaşım olamadı içime sinemedi balımcım.çünkü yanlışlıkla paylaş düğmesine basınca resimlerle açıklamaları hemen akabine koyamadım düzen tuşuyla sadece altına açıklama yazabildim çünkü resimlerin kodu var resim olarak görebilsem hangi resim neydi ona göre şekillendirebilirdim ama yine de beğenmene sevindim. :gözkırpma

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2018, 20:36 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: VSTROM 650
Kan Grubu: a rh +
isminiz: S.Ahmet AKGÖR
Süper paylaşım olmuş....ellerine sağlık benim meraklı olduğum konular bunlar...bende aşağıda ki linkten
takip ediyordum...teşekkürler..

https://www.youtube.com/watch?v=4JFdYk5nK2w

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2018, 00:11 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650
Kan Grubu: A Rh (+)
isminiz: Bayram Mert DURAN(05543599687)
Süper paylaşım malesef işlemeyen demir paslanır hesabı :)

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2018, 10:13 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

sakgor35 yazdı:
Süper paylaşım olmuş....ellerine sağlık benim meraklı olduğum konular bunlar...bende aşağıda ki linkten
takip ediyordum...teşekkürler..

https://www.youtube.com/watch?v=4JFdYk5nK2w

Teşekkür ederim kardeşim.forumun işi bildiğimizi sevdiklerimizle paylaşmaktır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2018, 10:14 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

zongoku yazdı:
Süper paylaşım malesef işlemeyen demir paslanır hesabı :)

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Faydalı olduysa ne mutlu bana.ben teşekkür ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2018, 17:38 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650 (K7)
Kan Grubu: B RH+
isminiz: Sinan HACIOĞLU
10 numara anlatım olmuş. Fotoğraflar da çok detaylı. Birçoğumuzun faydalanacağına eminim :alkıs :alkıs :alkıs Ellerine sağlık :süper :süper

0 532 770 49 45

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2018, 19:26 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

YOLDA yazdı:
10 numara anlatım olmuş. Fotoğraflar da çok detaylı. Birçoğumuzun faydalanacağına eminim :alkıs :alkıs :alkıs Ellerine sağlık :süper :süper

Ben teşekkür ederim Sinancım :gözkırpma

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2018, 07:25 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650 XT
Kan Grubu: 0 RH +
isminiz: Çağrı AKALIN
Harika bir paylaşım. Resimler bile herşeyi açıklıyor. Elinize sağlık...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2018, 17:17 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

DEER yazdı:
Harika bir paylaşım. Resimler bile herşeyi açıklıyor. Elinize sağlık...

Beğenmenize sevindim.ben teşekkür ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2018, 11:00 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Super Tenere
Kan Grubu: AB Rh(+)
isminiz: Hasan Hüseyin ÖZGÜR
Boşverin düzenlemeyi falan okuyunca ve fotoğraflara bakınca herşey anlaşılır nitelikte. Emeğinize sağlık. Demek elma sirkesi bu işin çözüm aracı. Peki siz içine mıcır veya vida gibi pasları sökmeye yerinden ayırmaya yardımcı olacak ne kullandınız? Ah ah neden elimden böyle işler gelmez yarabbim. Herşeyi alıp koşup ustanın dizine otururum. Hep bir korku vardır böyle işleri yapmaya yeltendiğimde. Acaba elime yüzüme bulaştırır da üç kuruşluk iş yapmaya çalışırken 5 kuruşluk iş yapar mıyım diye? Daha önceleri böylesi zararlar açtığımdan. Bence yapılabilecek en güzel işi yapmışsınız. Herhangi bir ustaya veya servise gitmiş olsanız aynı başarılı sonucu alamazdınız sanırım. Tebrik ederim. Elcik korumanın takılması için verdiğiniz emekleri de paylaşmanızı merakla bekliyorum. Teşekkür ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2018, 15:47 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: dl 650
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: M.Cihat OĞUZ
Mehmet Muhteşem
:süper :süper

vstromturkiye@hotmail.com

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2018, 21:32 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: YBR ESD
Kan Grubu: B+
isminiz: ibrahim yaman
Eline sağlık,kolay gelsin

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2018, 23:30 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Hasahmet yazdı:
Boşverin düzenlemeyi falan okuyunca ve fotoğraflara bakınca herşey anlaşılır nitelikte. Emeğinize sağlık. Demek elma sirkesi bu işin çözüm aracı. Peki siz içine mıcır veya vida gibi pasları sökmeye yerinden ayırmaya yardımcı olacak ne kullandınız? Ah ah neden elimden böyle işler gelmez yarabbim. Herşeyi alıp koşup ustanın dizine otururum. Hep bir korku vardır böyle işleri yapmaya yeltendiğimde. Acaba elime yüzüme bulaştırır da üç kuruşluk iş yapmaya çalışırken 5 kuruşluk iş yapar mıyım diye? Daha önceleri böylesi zararlar açtığımdan. Bence yapılabilecek en güzel işi yapmışsınız. Herhangi bir ustaya veya servise gitmiş olsanız aynı başarılı sonucu alamazdınız sanırım. Tebrik ederim. Elcik korumanın takılması için verdiğiniz emekleri de paylaşmanızı merakla bekliyorum. Teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirteyim.elma sirkesi kesinlikle kalıcı bir çözüm değil.depo kesinlikle zaman içinde tekrar pas yapacaktır.çünkü elma sirkesi kimyasal özelliğinden dolayı depo paslanmasına karşı saca uygulanan epoksi veya vernik türü bir kaplamayı çözmüş oluyor.ya bu sistemi ara ara yapmaya devam edeceğim yada içine bir miktar sıvı halde vernik veya epoksi türü birşey döküp depoyu çalkalayarak içini sıvamış olacağım.bunu zaman içinde göreceğiz.
Korkularınız gayet normal şeyler.hiçbirimiz sahip olduklarımıza öyle kolay sahip olamamışızdır.dolayısıyla korkularımız da vardır hepimizde oldugu gibi.ancak her seferinde de soluğu tamircinin yanında almakta bana ters geliyor.olabildiğince kendim halletmeye çalışıyorum olmasada bozuk parça zaten bozuk ne kadar zarar açabilirim ki.bir de merak etmeyin bu benim yaptığım işlemi yapacak usta bulamadım kendim yaptım.kendileri sistemi komple söküp komple elden geçirecek ve sanıyorum sonra da bana...
İçine mıdır,mil,vida atmak son anda vazgeçtiğim birşeydi.nedeni ise ilk etapta yüzey bir miktar pastan kurtulacak ancak çizilen yüzey daha hızlı paslanır.bu sebeple vazgeçtim.
Son söz korkularınızın üstüne gidin.bozuk olan şey zaten bozuktur.bırakın yapsınlar.sonuçta piston segman atmıyoruz. :mrgreen

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: