V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 29 Mar 2024, 14:50

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 16:08 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Cbf 150 ,DL650
Kan Grubu: 0 rh+
isminiz: Atakan Demirtürk
Merhaba Arkadaşlar v-strom dl650 motosikletimin arka amortisörü patladı.
Parça arayışlarım arasında edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim.
Çünkü başıma geldiğinde sudan çıkmış balığa döndüm.
Sıfır fiyatı olarak suzuki bana 5700tl fiyat verdi utarak söyleselerde..
Merak edenler için Amortisörün patlak resimleride var.
Resimleri ve yazıları burada yer almaktadır.

https://www.endurokan.com/2017/09/27/suzuki-v-strom-dl650-arka-amortisor-degistirilmetamir-islemi/Dilerim Faydalı olur
Daha doğrusu dilerim hiç başınıza gelmesin..
Selamlar..

İletişim;
info@endurokan.com

En son atakan123123 tarafından 22 Ağu 2022, 16:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 16:59 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650
Kan Grubu: A Rh (+)
isminiz: Bayram Mert DURAN(05543599687)
Geçmiş olsun gerçekten sıkıcı ve zor bir süreç inşallah başımıza gelmez ama yararlı bir paylaşım en azından mili çizik olmayanlar dediğiniz yerlerden tamir yaptırabilir

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 20:06 
Kullanıcı avatarı

Kan Grubu: A RH(+)
Tecrübe paylaşımınız için teşekkürler. :alkıs :alkıs :alkıs

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 20:22 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Dl 650
Kan Grubu: A rh +
isminiz: Mehmet ARICAN
Aktardığın faydalı bilgiler,objektif ve dürüst yorumların gerçekten harika.affına sığınarak amortisörü satmamanı veya birine vermemeni rica edeceğim.gün gelir birşey için yedek parça yaparsın.ordan gelcek 2kuruş ne işe yarar ki?yine tabi sen bilirsin. Eline emeğine sağlık.çok geçmiş olsun..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 08:55 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650 K8 + CBF 150
Kan Grubu: B Rh(+)
isminiz: Muhsin Topuz
Emeklerine sağlık çok faydalı bilgiler. :alkıs :alkıs

====================================

irtibat Mail:
vstromturkiye@hotmail.com (Bu mailden her zaman ulaşabilirsiniz.)

muhsin@vstromturkiye.org ( Haftada bir kontrol edebiliyorum)
info@vstromturkiye.org
yonetim@vstromturkiye.org

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 08:59 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: V-Strom DL650 XT
Kan Grubu: A RH+
isminiz: ÖZCAN GÜLTEKİN
Geçmiş olsun, yine faydalı bir başlık olmuş, teşekkürler... :süper

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 09:17 
Kullanıcı avatarı

Paylaşımların için teşekkürler. :süper

:alkıs :alkıs :alkıs

SUZUKI
V-Strom
DL 650 A K7

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 09:23 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: T7
Kan Grubu: 0 Rh +
isminiz: Serkan ÇİFTCİ
Bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz Atakan. Tamirden anlamam ama okudum ve ufkum genişledi :artiz

:alkıs :alkıs

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 09:36 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650
Kan Grubu: 0(-)
isminiz: Uğur İpek
Faydalı bir paylaşım olmuş. Geçmiş olsun ve teşekkürler.

Seninle kaşık atalım iki tabak keşküle.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 12:18 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Suzuki Vstrom DL650
Kan Grubu: AB rh+
isminiz: Abdullah Özçelik
Atakan selamlar. Yazılarını mail listene üye olduğum için düzenli takip ediyorum. Bazı konuları mail üzerinden ilgilenebilecek arkadaşlarımla da paylaşıyorum. Yaptığın faydalı paylaşımlar için, bu kadar emek isteyen bir işi üşenmeden bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim kendi adıma.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 15:27 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Cbf 150 ,DL650
Kan Grubu: 0 rh+
isminiz: Atakan Demirtürk
@Vfrmania satmam muhtemelen öyle görünüyor satarsam veya ücretsiz verirsemde dikkat ederek veririm alan kişiye.

Benim en büyük üzüntüm eminim aramızda benzer şeyler başlarına gelenler vardır.Ama derin bir sessizlik var sanki dünyada ilk kez benim başıma gelmiş gibi hissediyorum başıma gelen bir arızayı internette arattığımda.
Arızalar onarımlar hakkında hiç bilgi paylaşımı göremiyorum oldukça az veya illa biri sorarsa falan akla gelip cevap verilebiliyor.Oysaki forumda arattığımda karşıma çıksa ben mutlu oluyorum.
Hemde zaman kazanıp aradığım cevaba hemen ulaşmış oluyorum.

Samimi Cevaplarınız ve teşekkürleriniz için ben teşekkür ederim arkadaşlar.
Özelliklede Abdullah Abi çok teşekkür ederim.

Selamlar

İletişim;
info@endurokan.com

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2017, 13:12 

Motosikleti: Dl650
Kan Grubu: Arh+
isminiz: Ertuğrul
Atakan merhaba. Özelden mesaj yazdım. Kontrol edebilir misin?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2021, 14:25 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650 L5
Kan Grubu: A RH +
isminiz: levent inceman
(6 ay önce başıma gelenlerdir)
Makinam 2015 ve 43000 km de olup kazalarım(kimi kaza diye tabir eder, ben ders olarak algiliyorum); 2 kere sağa 3 kere sola ama yorgunluk ama dikkatsizlikten olmak üzere toplam 5 kere, durdukları yerde yani 0-2 km. hizdayken yana yatırmak suretiyle olmuştur.(5. Yan yatırmayı 1-2 hafta önce alarmli disk kilidini sokmeyi unutup ilk hareket esnasında ani duruş ve akabindeki dengesizlikten dolayı yatirmistim.) Ağırlıklı olarak izmirin asfaltina asfalt diyebiliyorsanız izmirde kullandım. Bakımı hiç aksatilmamistir ve hep orjinal parçalar takılmıstir. Geçen hafta çarsamba günü (09.06.21) akşama doğru motorsikletimi parkettim ve yere baktığımda arka tekerin hemen önünde yerde taptaze 2 damla yağ gördüm. Makine yag kaçırıyor diye endişelendim. Haklıydım detaylı bakınca arka amortisörun alt bağlantısının altındaki, üçlü kalın mil, 3 mili de taşıyan mil yatağı diye tabir edilen büyük parçanın altından taze tertemiz yağı farkettigimde içimdeki şeytan - Levent b.ku yedin. dedi. Servis kitapçığına başvurdum. Kitapçık amortisorde yag kaçağı varsa yenisiyle değiştirin talimatı veriyor. Çünkü hizmet dışıdır (unservicable) diyordu. Ertesi gün perşembe günü denemek için yol yapınca ve kasislere girip salıncağı kontrol ettiğimde salıncağın kasis çıkışında aşağı yukarı hareketinin durmak yerine bir süre daha salınımını devam ettiğini, hatta sert ve hızlı giderken arka tekerimin sanki başka dünyalarda seyahat ettiğini, salinimin durmamasindan kaynaklı tehlike yarattığını gördüm. Youtube, face, bilen arkadaşlar, sizler vs ye bakıp ufak fizibilite çalışmasıyla izmirde Sabri usta ve ogullari(yetkili servis)ndan Mehmet ustaya cumartesi ufak telefon görüşmesi sonrası gösterdim. Amacım yenisini almaktı Mehmet usta baktı ve gördü yapmaması lazımdı dedi ve yenisinin fiyatını sorduğumda 14000₺ dedi. Ayrica bakim olayını sorduğumda randıman alınmadığı hususunu da belirtti.(ustam kesinlikle hakliydi ama burası Türkiye ! parasızlıktan çaresizlikten Marx in deyimiyle Kullanım Değeri yaratan ustalar da yok değil. Yeterki onları arayın bulun.) Amörtisorun insandaki aşil tendonu olduğuna karar verdim. 2014 de aşık tendonum koptuğunda (orijinali yok malesef) onun orda olduğunu ve ne ise yaradığını, kopana kadar ve 6 ay sonunda normal yürüyüşe geçene kadar yürümenin Allahın verdiği en büyük lütuflardan biri olduğunu anlayamamistim. Amortisore bu manayı vermeyenler şimdiden masraf yapmadan manalandirsinlar ki anlık faturayla şoklanmasınlar. Neyse kara kara düşüne düşüne evimin yolunu tuttum. Yurtdisindan(orjinal) getirmeye kalksam en fazla 10000₺ ye indirebileceğimi bunun da zaman gerektirdiğini gördüm. O kadar sabrım yoktu. Aynı gün cumartesi günü internette "amortisor" diye dolanırken MOTOFACE ismiyle karşılaştım. Aradım Eyüp Karakaya isimli bir ustaydi. Derdimi anlatınca teşhisi koydu su şudur dedi. Once sökeceğini, milin arızası, çizigi varsa onu değiştireceğini bunun extra maliyeti olacağını yok mil sağlamsa gaz ve yağı koyup bakim yapıp göndereceğini söyledi. Ancak mil değişirse alttaki sonumleme hizmetini yapan ayar da mile bağlı olacağından ayarsız mille değiştireceğini belirtti. Kabul ettim. Kısacası, şunu yaparsam bu, bu çıkarsa bu da var dedi. Ama göndermen lazım dedi. Fiyatı söyleyince ve yapacağına ikna olunca pazar gunu makinayi sağlama alip amortisorunu yollamak üzere soktum. Üstteki yay gerginlik ayar mekanizmam faaldir onu da belirttim. Pazartesi yolladım.
---- salı günü istanbulda ustanın eline geçti. 2 saatlik muayene sonunda bana döndü. Milimin sağlam olduğunu ancak tüpün içinin yekpare olduğunu, yag koysa havayı nasıl koyacagini, sadece yagin yeterli olmayacağını bunların fabrikasyon yag ve hava aynı odada bulunduğunu, dl lerin bazı arka amortisorlerinin benimki gibi tek odacikli, bazılarının 2 odacikli amortisorlu oldugunu bunun fabrika ve anlaşmalı olduklari amortisor üreticileriyle karşılıklı sözleşmelerine bağlı olduğunu belirtti. Eğer 2 odacikli olsaymış. Gaz olacağına gaz yag olacağına yag koyup ayarını da yapıp halledebilecegini belirtti. Oradan benim amortisorün hakikaten teknik kitapcigindaki gibi yapılamayacağını anladım. Ama Eyüp bey caresinin olduğunu elinde bu 2 odacikli tüpten olduğunu o tüpü benim amortisore adapte edince olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Tabi ki fiyat yükseldi. Hatta bakim ve modifikasyonu yapıp gece de baskıda tutup sızdırmazlık testini yapıp ertesi gün testi de geçerse gonderebilecegini, 2 odacikli tüpüm olduğundan ilerde sorun olsa da tüp değiştirmeden bakıma açık Nur topu gibi yapılabilir amortisorumun olacağını ihmal etmedi.
---Eyup Bey, çarşamba günü benim bütün aklıma takılan tum soruları, gün icinde parça parça her aradığımda (en az 6 kere ) sabir ve sebatla yanıtladı. Bakim ve tamirat esnasındaki yaptıklarını da videoya çekip gönderdi. Hatta perşembe amortisörü teslim aldım taktım denedim. Deneme sonunda ku sorularıma da cevap verdi.
--- Netice de elbette ucuza gelmedi ama 14000₺ yanında asil tendon ameliyatı olmuş dışarıdan 32 dikişi, içerden tendonumu bağlamak için ameliyat ipiyle 300-400 ilmek atılmis birisi olarak yürümenin ve teker döndürmenin paha biçilemez kıymeti yanında tolere edilebilir bir fiyatla işi bitirdim.
--- olası yag kaçırma sebeplerini gelince;
1. basta yan devirmeden bahsettim. Makina yan yatınca tek hazneli amortisorlerde havanın kaçabileceğini hava kaçınca da yükün sadece yağa bindiğini akiskanlar kanununa göre (havanın esnek olması katının esnememesi) zamanla zorlamayla zayıf yer olan yerden yağın kacmasi ile amortisorun hizmet dışı kalacağını Eyüp bey bana hatırlattı.
2. Araziye neredeyse hiç girmemiş olsam da 42800km de yine yakın zamanda stabilize dağ yolunda 15 km'lik süspansiyon sonumleme ve yay yumuşatma ayarı yapmadan sürüş yaptim (elin caponu hem alttan hem üstten ayar koymuş ama dikkate almadım bile) belki de bu yağın havasız, gazsız kalan yagimin (amortisor tupu tek hazneliydi ya...) özgürlüğe kaçış sebebiydi.
3. Bu durumun yani once gaz kaçağı sonra başıma gelenlerin 43000 km boyunca zamana sarî, yayilip benim farkedemememin gayet doğal olacagi kısacası SHIT HAPPENS... 3. sebepti.
Bu yazdıklarımı daha amortisoru 10-100-1000 km yapmadan yazıyorum. Umarım yetkili servis Mehmet ustanın dediğine gelmem diye dua ediyorum çünkü onun dediğini yapmadım. 14000₺ vermedim. Sabir herseyin ilacı ve gerçekleri ortaya çıkarıyor. Ha ! Şu da var. Sorunsuz .........km yaparsa Eyüp ustaya verdiğim masraf amorte edilmiş olur. ....... km ve fazlası benim için 14000₺ lik yeni amortisoru alMAMAmin karlı oldugunu ispatlayacak. Ustalara selam olsun Allah başımızdan eksik etmesin...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2021, 23:29 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Dl 650
Kan Grubu: A rh +
isminiz: Mehmet ARICAN
Amortisör hayati öneme sahip bir parça zira 14 bin de hiç az bir rakam değil.çok geçmiş olsun dostum.umarım tekrar arıza yapmaz :gözkırpma :süper

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2021, 14:58 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Suzuki Vstrom DL650
Kan Grubu: AB rh+
isminiz: Abdullah Özçelik
Levent Bey, şu fena can sıkıcı hikayeyi bile çok akıcı ve keyifli bir şekilde anlatmışsınız. Bir solukta okudum. Güzel yazınız için teşekkürler. Ve geçmiş olsun tabi. :D

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: