V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 20 Nis 2024, 09:55

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 213 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 15:41 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R 1150 GS 2003
Kan Grubu: ARh+
isminiz: Oktay Şancı
sumutlu yazdı:
914 liradaki parça fiyatlarını anladım da 150 lira işçilik ne arkadaş ya? ben buna kızıyorum en çok.

50-60Tl saat ücreti deniyor. günde 8 saatten ayda ; 50*8*22(c.tesi pazarı saymıyorum bile)=8800-9000TL para eder.
Kusura bakmayın ama daha kitapçıkta ne yazdığını bile bilmeyen-okuyamayan adamlar bu parayı kazanıyorsa, ben isyan ederim arkadaş buna.
hangimiz kazanıyor 9000Tl ayda yahu, muhakkak vardır kazanan, Allah daha da arttırsın ama bu ülkede bu rakamlar çok iyi gelirler. hiç bir servisten aldığım hizmetin de karşılığı olarak bu parayı hak ettiklerini düşünmüyorum.

Servislerde çırak kalfa usta olmak üzere en az üç kişi çalışıyor. Normal ve düzgün bir serviste 4-5 kişi ortalama. Kira parası + Fatura giderleri + Vergileri + Müşteriye sunulan çay (günlük hesaplarsanız sizin 150 tl den hesapladığınız giderin inanın 3 de 1 i bir rakam çıkar) Yemek giderleri + Personel Maaşlar ve SSK ları diye düşünürsek bence rakam az. Arkadaşlar tiyatroya gittiğimizde koltuk sayısına göre kazanç hesaplamayı bırakalım oyunu izleyelim. Bence ciddi anlamda kazıkçı olan yerler vardır. Ama işçiliği kazık olarak görmem ben. Eğer parçada ve malzemede usulsüzlük varsa bu ciddi bir sorundur. Bunları ifşa edelim.

Ayrıca ; Daha kitapta ne yazdığını bilmeyen adamlar demek, bence o insanları karalamak anlamına gelir buda bize yakışmaz. Bahsettiğimiz servis zeytinburnundaki kaçak servislerden biri değil. Suzukinin sayfasında açtığınızda adını göreceğiniz bir servis. Biraz duygusal tepki vermiş olabilirim ama bu adamların hepsi benim arkadaşlarım ve vstromu kitaba bakarak değil gözü kapalı söküp takarlar. Fevzi abi ile bu işçiliği konuşsaydın aynı tepkiyi verseydin sana teşekkür eder, O 150 tlyide almaz motorunu yapılı bir şekilde iade ederdi sana. Üstünde gezdiğimiz alet 2 teker ve bu insanlar bizim çevemizdeki motorcu kadar arkadaşlarını kaybettiler. O nedenle bu konudaki hassasiyetlerini ben biliyorum. Kendilerinin de bu şikayetten haberleri var ve ciddi anlamda üzüntü içindeler. Umarım yüzyüze veya telefon ile bu konuda kendilerinden destek istemişsinizdir. Birçok arkadaşımızın da belirttiği gibi parçalar normal fiyatta. 24,000 bakım için 150 tl gerçekten normal bir rakam. 1000 Tl yerine 850 TL ödemek o servisi mükemmel yapacak mıydı? Elimizi vicdanımıza koyup bir kere daha eleştirelim.

Hörmetler ;)

"Önyargı bilmek değil, kendini bilmemektir."

En son Yolgezer666 tarafından 24 Nis 2014, 15:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 15:45 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Yamaha XT660Z Tenere
Kan Grubu: A rh -
isminiz: Okan Akçay
@Yolgezer666

+1

emek önemli,benim canım daha önemli..
benim motosikletimi tamir eden,bakım yapan adamın maddi açıdan mutlu olması da bunda çok çok etkili..
güvenebildiğiniz usta hakkı olanı istiyor...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 17:31 
Yolgezer666 yazdı:
sumutlu yazdı:
914 liradaki parça fiyatlarını anladım da 150 lira işçilik ne arkadaş ya? ben buna kızıyorum en çok.

50-60Tl saat ücreti deniyor. günde 8 saatten ayda ; 50*8*22(c.tesi pazarı saymıyorum bile)=8800-9000TL para eder.
Kusura bakmayın ama daha kitapçıkta ne yazdığını bile bilmeyen-okuyamayan adamlar bu parayı kazanıyorsa, ben isyan ederim arkadaş buna.
hangimiz kazanıyor 9000Tl ayda yahu, muhakkak vardır kazanan, Allah daha da arttırsın ama bu ülkede bu rakamlar çok iyi gelirler. hiç bir servisten aldığım hizmetin de karşılığı olarak bu parayı hak ettiklerini düşünmüyorum.

Servislerde çırak kalfa usta olmak üzere en az üç kişi çalışıyor. Normal ve düzgün bir serviste 4-5 kişi ortalama. Kira parası + Fatura giderleri + Vergileri + Müşteriye sunulan çay (günlük hesaplarsanız sizin 150 tl den hesapladığınız giderin inanın 3 de 1 i bir rakam çıkar) Yemek giderleri + Personel Maaşlar ve SSK ları diye düşünürsek bence rakam az. Arkadaşlar tiyatroya gittiğimizde koltuk sayısına göre kazanç hesaplamayı bırakalım oyunu izleyelim. Bence ciddi anlamda kazıkçı olan yerler vardır. Ama işçiliği kazık olarak görmem ben. Eğer parçada ve malzemede usulsüzlük varsa bu ciddi bir sorundur. Bunları ifşa edelim.

Ayrıca ; Daha kitapta ne yazdığını bilmeyen adamlar demek, bence o insanları karalamak anlamına gelir buda bize yakışmaz. Bahsettiğimiz servis zeytinburnundaki kaçak servislerden biri değil. Suzukinin sayfasında açtığınızda adını göreceğiniz bir servis. Biraz duygusal tepki vermiş olabilirim ama bu adamların hepsi benim arkadaşlarım ve vstromu kitaba bakarak değil gözü kapalı söküp takarlar. Fevzi abi ile bu işçiliği konuşsaydın aynı tepkiyi verseydin sana teşekkür eder, O 150 tlyide almaz motorunu yapılı bir şekilde iade ederdi sana. Üstünde gezdiğimiz alet 2 teker ve bu insanlar bizim çevemizdeki motorcu kadar arkadaşlarını kaybettiler. O nedenle bu konudaki hassasiyetlerini ben biliyorum. Kendilerinin de bu şikayetten haberleri var ve ciddi anlamda üzüntü içindeler. Umarım yüzyüze veya telefon ile bu konuda kendilerinden destek istemişsinizdir. Birçok arkadaşımızın da belirttiği gibi parçalar normal fiyatta. 24,000 bakım için 150 tl gerçekten normal bir rakam. 1000 Tl yerine 850 TL ödemek o servisi mükemmel yapacak mıydı? Elimizi vicdanımıza koyup bir kere daha eleştirelim.

Hörmetler ;)

öncelikle yorumlarınız için teşekkürler,
yanlışlık olmaması adına hatırlatmak istedim, bu bakımı yaptıran ben değilim, ayrıca gittiği servisi de tanımıyorum. ben genel anlamda şikayetçi olduğum bir konuyu yazmak istedim
Sizin kadar ben de emekçinin hakkını verme taraftarıyım hiç şüpheniz olmasın bu konuda ancak yaptığınız hesaba göre de 5 kişi 3 saat tek bir motorla uğraşıyor. aynı anda kaç motor servise giriyor oraya ve 5gr sıktıkları yağ sökücüye bile 10 TL aldıklarını ben biliyorum. her 6binde bir Trükiyede lüx olarak görülen şu motoru servise sokacağım zaman afakanlar basıyor. 10-15bin de bakıma giren arabaya bu kadar işçilik parası ödemiyorum ben(kenar mahalle servisinde değil!).
farklı markalarda farklı servisler denedim, güzel kazıklar yedim, hepsini de alnının teri kurumadan ödedim ama içim rahat vermedim birçoğunu. bu sebeple olaya sizin kadar pozitif yaklaşamıyorum kusura bakmayın.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 22:49 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: IInci Beyaz İnci
Kan Grubu: 0 Rh+
isminiz: Murat Kaplan
Motoru 16 bın km de aldım Şuan 17 bıne yaklasmıstır.Aldıgım gıbıde yag ve fıltreyı degıstırıp hava fıltresı bakmını yaptırdım.Kullanım kıtapcıgından zıyade sizce kaç bin km'de servıse gotureyım? Yag ve yag fıltresı degısımını zaten bende yapıyorum.Balatalar desenız o da kolay.Sanırım bi beceremedıgım bujıler var.Hava fıltresınıde usenmezsem ben degısırım veya servıse soktugumda kokten yaptırırım ne varsa ama kaç binde ne degısımı veya kontrolu ıcın goturmemı tavsıye edersınız.

05306338603 tr numaram

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 23:13 
Motorun genel bakimlarini kendim yapiyorum iscilikten artanla kendime kunefe ismarliyorum hem ben mutlu oluyorum hem motorum happy happyiz happysiniz :)

tabi garantisi olan motorlarda servise girmek gibi zorunluluk var.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2014, 23:23 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650
Kan Grubu: Arh+
isminiz: ErkanDmn
açıkçası bana servis ücretinden daha fazla parça fiyatları fazla geldi...

motosikletin ekipmanı, kendisi, lastiği olduğu gibi her şeyinin pahalı olduğu yavaş yavaş yaşayarak öğreniyorum. :)

24000 km bahsi geçince 2011 yılında 0 km jetta almış 10 ayda 25-25 km yapmıştım...

toplamda 1000 tl bakım ücreti cebimden çıkmamıştı ...

tamam karbon ayak izimiz az olsun ama, bir tarafımızdaki iz baya büyük olacak gibi ...

20 günlük motor 1500km oldu bile

sumutlu yazdı:
Yolgezer666 yazdı:
sumutlu yazdı:

Hörmetler ;)

öncelikle yorumlarınız için teşekkürler,
yanlışlık olmaması adına hatırlatmak istedim, bu bakımı yaptıran ben değilim, ayrıca gittiği servisi de tanımıyorum. ben genel anlamda şikayetçi olduğum bir konuyu yazmak istedim
Sizin kadar ben de emekçinin hakkını verme taraftarıyım hiç şüpheniz olmasın bu konuda ancak yaptığınız hesaba göre de 5 kişi 3 saat tek bir motorla uğraşıyor. aynı anda kaç motor servise giriyor oraya ve 5gr sıktıkları yağ sökücüye bile 10 TL aldıklarını ben biliyorum. her 6binde bir Trükiyede lüx olarak görülen şu motoru servise sokacağım zaman afakanlar basıyor. 10-15bin de bakıma giren arabaya bu kadar işçilik parası ödemiyorum ben(kenar mahalle servisinde değil!).
farklı markalarda farklı servisler denedim, güzel kazıklar yedim, hepsini de alnının teri kurumadan ödedim ama içim rahat vermedim birçoğunu. bu sebeple olaya sizin kadar pozitif yaklaşamıyorum kusura bakmayın.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2014, 01:03 
Suzuki'ye yaşadığım durumu bildiren ve içeriğinde orijinal fiyatların neden bu kadar yüksek olduğuna dair bir sorumun da olduğu bir mail attım, Suzuki Türkiye sorumu cevaplamak yerine attığım maili Yücel Motor'a forward ederek bizi karşı karşıya getirdi. Öncelikle kendilerine hassasiyetleri ile ilgili teşekkür ederim?!

Öncelikle şunu söyleyeyim, Yücel Motor işçilik kalitesi ve bilgisi olarak beni fazlasıyla tatmin etti, ancak bu yazılan çizilen fiyatlara gözümüz kapalı kabul edeceğimizi göstermiyor. Ben de ilk fırsatta elimde fatura bunun araştırmasını yaptım, aynı ürünü satan yerlerle görüştüm. Balata(x3), Buji(x4) ve Yağ(x3) için KDV'li tutarlarda piyasa ile fark gördüğüm için işçilikte de 175 TL'nin standart olup olmadığını Suzuki'ye sordum, cevabı alsaydım Yücel Motor'u arayıp açıklama isteyecektim. Suzuki Türkiye daha önce dediğim gibi durumu hemen Yücel'e birebir aktarmış, kendileri de beni aradılar.

Söylediklerine göre fiyatların hiçbiri şişirme değil, piyasada bazı kalemleri daha ucuza bulabilmemin sebebi insanların fazla stok bulundurması, dükkan masrafı olmaması, elde ürün kalması vs. Suzuki de bu ağır bakım için fiyat standart dedi (175 TL)

Bundan önce bayiler ayakta kalsın diye piyasada daha ucuza bulabileceğim şeyleri bilhassa kendim almayıp, fiyatı yükseltmelerine göz yumuyordum, bunu Batuhan da yapıyor, Altan Motor da yeri geliyor yapıyor, Mototaş da.. Haklarıdır, ama en azından toptan aldığı ya da direkt bayisi olduğu parçaları ortalama piyasa fiyatlarında satmalarını bekliyorum, ülkemiz şartlarında motor kullanmak bir lüks oldu ve kimse kolay para kazanmıyor.

Ucuz yedek parçaları xxx kalitesinde aslında diyip satmak, faturada toplamda uygun bir tutar göstermek ve kişiyi kendine bağlamak şu anda bir çok servisin uyguladığı yol malesef, Yücel motor'un asıl yanlışına gelirsek her kalemde dediklerine göre "en pahalı ve en iyi ürünü" kullanırken beni arayıp bilgilendirmelilerdi, bu şekilde oldu bittiye gelmesi insanda soru işaretleri yaratıyor, ben de bunu sorguladım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2014, 13:43 
Bu sadece motosiklet sektorune ozgu degil diye dusunuyorum. Icinde bulundugumuz sistem kapitalist sistem, bana gore ise emperyalist sistem.

Herhangi bir sektorden ornek vermem gerekirse kitapcilari ele alabilirim. Kitap okumayi cok seven ve eski kitapcilarda, sahaflarda vakit gecirmeyi seven biri olarak gecenlerde yine kadikoy akmar pasajina ugradim. Alacagim kitaplarin zaman zaman ufak kagitlara yazip cebime koyarim. O gun de 200 sayfalik bir kitap vardi aklimda. Girdigim dukkanlardan birinde buldum kitabi. Internet fiyati 12TL + kargo ( ki 3 -5 tane kitap alinca kargo ucretsiz oluyor). Kitapci fiyati 18 TL, nakit 15 olacagini. Fiyati biraz yuksek buldugumu, internette ayni kitabi 12TL civarina gordugumu soyledigimde demedigi kaldi. Hemen internetten buldugum sayfayi gosterince iyice yedire yedire iade ettim laflarini kendisine!

Simdi egri oturup dogru konusalim, yok bundan 20 sene once fahis fahis karlarla keselerini doldurdular olayina girmeyecegim. Su anda gelinen nokta itibariyla buyuk dukkanlar urun bazinda kar marjlarini dusurerek tum kucuk esnafi eritiyor. Bu marketlere tum sektorlerden kolayca ornek bulmak mumkun. Kucuk esnaf koseye sikismis kedi gibi onune her gelene yukardaki paragrafta ki gibi tavir alirsa hic cikamaz icinden.

Sonuc itibari ile gittim, buyuk esnaflardan D&R dan kitabi 12TL ye aldim.

Konu ile alakasiz oldu ama, pazar pazar isyerinde olmanin huznu kapladi her yanimi :sinir

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2014, 07:54 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Süper Tenere 1200 ZE
Kan Grubu: A Rh(+)
isminiz: M. Müjdat ÜZEL
D&R'ın internet sitesindeki kitaplar kendi mağazalarından ucuz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2014, 17:29 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R 1200 RT LC
Kan Grubu: B RH +
isminiz: Ozan Aşık
40.000 Bakımına saffet ustada bugün girdi.

Yağ yağ filtresi hava filtresi arka fren balatası bujilerin tümü değişti.Toplamda 600 TL.

50.000 bakımında bakalım ne olacak.

Suzuki Burgman 400 ( 2006 ) 34 DEY 14
Suzuki Burgman 650 ( 2008 )
Suzuki DL 650 ( 2007 ) 34 BR 9485
BMW R1200GS ADV ( 2010 ) 34 UR 2783
BMW R1200 RT LC ( 2014 ) 34 GZ 9412
BMW R1200GSA ( 2015 ) 34 DB5391
BMW R1200GSA ( 2017 ) 34 U 0505
BMW R1200GSA ( 2017 ) 34 TD 0505
BMW R1200GSA ( 2018 ) 34 BVR 403
Ozan AŞIK
0532 467 25 46

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 15:43 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: K51 GS1200 ADV
Kan Grubu: AB Rh(-)
isminiz: Piotr Yunus Koçak
45 bin bakımı Altan Motor..

Suzuki Yağ filtresi
Arka fren balatası Gold marka
Amortisör 1 tüp yağ ve keçe değişimi
İpone yağ 10 /30
Hava filtresi temizliği, zincir temizleme+yağlama, orta ayak torna işi...

tplam 450 Tl nakit bunun 150 tl si işçilik...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2014, 21:11 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: BMW R1200 GS ADV
Kan Grubu: A rH +
isminiz: Efe YILMAZ
- Yağ Ipone
- Yağ filtresi orjinal Suzuki
- Hava filtresi orjinal Suzuki
- 4 adet buji NGK
- Ön - arka fren hidrolikleri
- Arka çakar led fren montajı (Ürünü ben getirdim)
- Zincir temizleme + yağlama
- Bilgisayara bağlayıp kontrol + ABS yazılımı güncellemesi
- Genel kontrol

450 tl. Bunun 100 tlsi işçilik.

Batuhan Motor

0532 365 45 25

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 08:07 
Batuhan motor nerede acaba? Makul bir servis gibi görünüyor

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 10:35 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: BMW R1200 GS ADV
Kan Grubu: A rH +
isminiz: Efe YILMAZ
lvonur yazdı:
Batuhan motor nerede acaba? Makul bir servis gibi görünüyor

Florya'da. E5ten Florya'ya döndükten sonra göbekteki ışıklardan sola dönünce 50 metre sonra sağda.

0532 365 45 25

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 10:51 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Yamaha XT660Z Tenere
Kan Grubu: A rh -
isminiz: Okan Akçay
Batuhan

:kıvır

Hep kötü şeyler duyardım. Düzeltiyor mu durumları ne?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 213 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye