V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 25 Nis 2024, 22:40

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2016, 17:08 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Suzuki Vstrom DL650
Kan Grubu: AB rh+
isminiz: Abdullah Özçelik
Tüm Vstrom kullanıcılarına selamlar.

2006 model DL650 sahibiyim. Motosikletim 93binde. Önceki sahibinin de titizliği sayesinde gayet diri olan makinamın bakımlarını ben de sadece yetkili serviste yaptırıyorum.
Şöyle bir sorum olacak; Servise girmeme 1200km kaldı. Fakat son günlerde vites ve debriyajda bişeyler değişmeye başladı. Mesela motor 1. vitesteyken debriyajı tam çekmeme rağmen motorda hala bir ileriye gitme isteği var. Işıklarda freni bıraktığım an debriyajı bırakmasam da harekete geçiyorum. Bunun sebebi debriyaj kaçırma dediğimiz şey midir? Bana bir zararı var mıdır? Servise kadar (ben onu idare ederim de) o beni idare eder mi?
İkinci sorum da şu; son zamanlarda boş vitese girerken iyice zorlanmaya başladım. Işıklara yaklaştıkça vitesi düşürüp,son hamlede boşa alma zamanı ızdırap başlıyor. Baktım ki geçmiyor, motoru stop edip boşa alıp tekrar çalıştırıyorum. Ya da hareket ettiğimde sanırım 1. vitesi tam yakalamamış oluyor, ki tam gazı açacakken bir anda boşa düşüyor. Yine ilkinde sorduğum gibi önemli bir durum mudur, servise kadar idare eder mi, bahsettiğim sorunların maaliyeti nedir?

Cevaplayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2016, 17:14 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: v-strom dl650
Kan Grubu: 0 rh +
isminiz: murat şahin
Selam,
Ben bir mekanikçi değilim ama kendimce şöyle yorumluyorum.Galiba en büyük ihtimal debriyaj ayarınız bozulmuş olabilir ve çok aşağıda kavramaya başlamış olma ihtimali var .

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2016, 19:26 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: YBR ESD
Kan Grubu: B+
isminiz: ibrahim yaman
Debriyajın boşluğunu ayarlmak gerekebilir
((((Işıklarda freni bıraktığım an debriyajı bırakmasam da harekete geçiyorum. Bunun sebebi debriyaj kaçırma dediğimiz şey midir? Bana bir zararı var mıdır? Servise kadar (ben onu idare ederim de) o beni idare eder mi?)))
Eksikmi yazdınız yoksa yazılım hatasımı var
Kötü ihtimalde,balata saçları bitmiş olabilir.
Öncelikle debriyaj telini kontrol edin,vidası gevşemiş olabilir
Servise götürmeden önce yakınlarında anlayan biriyle bakmanda fayda var

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 00:15 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL650 K13
debriyaj telin uzamış balatalar ayıramıyor hatta tel kopmak üzere olabilir..

birde ön dişli kapağını açınca görünen, telin bağlı olduğu misketli bir mekanizma var..üzerindeki 10 mm somunla debriyaj milinin boşluğu ayarlaniyor..
misketler aşınmış dagilmisda olabilir..

yani sıkıntıniz debriyaj ayirmama...
nedeni bu iki yerden kaynaklanabilir..

debriyaj kaçırmasi farkli vede çözümü çok daha tuzlu bir sorun :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 11:59 
Kullanıcı avatarı

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Servise gittiğimde söylediklerinizi dikkatle takip edeceğim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 20:45 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650
Kan Grubu: A RH(-)
isminiz: Mert Şen
Merhabalar.. Benim makina da 75.000 de şu an aynı problem bende de vardı. 1. vitese geçirirken zor geçiyor geçtikten sonra kimi zaman gebertsende boşa alamıyordum vitesi aynı senin yaptığın gibi stop edip o şekilde alıyordum. Her vitese taktığımda frene basmadığım zaman hep gitme eylemine giriyor geri geri çıkarken çok zorlanıyordum. Debryaj tel ayarı yaptılar ilk başta düzelir gibi oldu ama ben yine de bir sıkıntı olduğunu hissediyordum hep. Baskı balata mı bitti acaba diye araştırdım. Yazılanlar falan bittiğini söylemiyordu. Sonra yine de değiştirmeye karar verdim değiştirdim hiç bir sıkıntı kalmadı. Senin probleminde baskı balatadır kesin demiyor diyemiyorum sonuçta mekanik ustası değilim lakin başımdan geçeni paylaşmak istedim. Selamlar

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016, 15:37 
Kullanıcı avatarı

TremNes yazdı:
Merhabalar.. Benim makina da 75.000 de şu an aynı problem bende de vardı. 1. vitese geçirirken zor geçiyor geçtikten sonra kimi zaman gebertsende boşa alamıyordum vitesi aynı senin yaptığın gibi stop edip o şekilde alıyordum. Her vitese taktığımda frene basmadığım zaman hep gitme eylemine giriyor geri geri çıkarken çok zorlanıyordum. Debryaj tel ayarı yaptılar ilk başta düzelir gibi oldu ama ben yine de bir sıkıntı olduğunu hissediyordum hep. Baskı balata mı bitti acaba diye araştırdım. Yazılanlar falan bittiğini söylemiyordu. Sonra yine de değiştirmeye karar verdim değiştirdim hiç bir sıkıntı kalmadı. Senin probleminde baskı balatadır kesin demiyor diyemiyorum sonuçta mekanik ustası değilim lakin başımdan geçeni paylaşmak istedim. Selamlar

Mert bey teşekkür ederim. Servis sonrasında tespit edilen sorun ve çözümünü payaşacağım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2016, 08:42 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: dl 650
Kan Grubu: A Rh+
isminiz: M.Cihat OĞUZ
Bekliyoruz :süper

vstromturkiye@hotmail.com

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2016, 09:02 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Süper Tenere 1200 ZE
Kan Grubu: A Rh(+)
isminiz: M. Müjdat ÜZEL
Arkadaşlar,
Debriyaj bitmesi, sıyırma, kaçırma işlerinde motorun gücü tekere gidemiyor. Gaz verdiğiniz halde devir artıyor ve motor hızlanmıyor, dik yokuşlarda, seri kalkışlarda, ani gaz açışlarda görülür.Çekmeme, bağırıyor ama gitmiyor gibi şikayetler ile dile gelir.
Burada bariz şekilde debriyaj çekili olduğu halde balatanın baskıda kaldığı yani tam ayırmama durumu olduğu görülüyor.Tel uzayıp kopma noktasına geldi ise saçma sapan kazalara sebep olabilir. Işıkta falan dururken koparsa sizi düşürür, ileri fırlatır. Bu halde kullanmamak gerekir.
Kolay gelsin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2016, 13:57 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL 650
Kan Grubu: B+
isminiz: Selim Tanören
Sorun çözüldü mü, konu hala güncel mi bilmiyorum ama bende de bizzat aynı sorun olduğu için bu başlıktan devam edeyim.

Özellikle motor ısındıktan sonra bahsettiğiniz problemlerin aynılarını yaşıyorum. Hatta seyir halindeyken düşük devirde 1. vitesten 2. vitese geçmeye çalıştığımda vitesi geçiremiyorum ama ara gaz verip devri yükselttiğim zaman rahatça geçirebiliyorum. Normal sürüşte de vitesler bazen rahatça geçerken bazen çok zor geçiyor. Hatta sırf bu yüzden debriyaj telini değiştirdim, ayar yaptırdım ama 1-2 gün sonra yine aynı sorunlar kaldığı yerden devam etti.

Vakit bulduğumda debriyaj tası ve balatalarını komple değiştiricem sanırım. Başka önerisi olan varsa da sevinirim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2016, 22:05 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: CRF1000L
Kan Grubu: 0 Rh (+)
isminiz: Murat Keleş
Debriyajiniz bariz kaçirmaya baslamis tel tek başina cozum degil daha yumusak bir debriyaj istiyorsaniz tabi telide degistirebilirsiniz .. baski balatayi iyi bir ustaya degistirin degistiginde tum skntilariniz gecicek kolay gelsin keyifli surusler

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 10:14 
Kullanıcı avatarı

Yardbird yazdı:
Arkadaşlar,
Debriyaj bitmesi, sıyırma, kaçırma işlerinde motorun gücü tekere gidemiyor. Gaz verdiğiniz halde devir artıyor ve motor hızlanmıyor, dik yokuşlarda, seri kalkışlarda, ani gaz açışlarda görülür.Çekmeme, bağırıyor ama gitmiyor gibi şikayetler ile dile gelir.
Burada bariz şekilde debriyaj çekili olduğu halde balatanın baskıda kaldığı yani tam ayırmama durumu olduğu görülüyor.Tel uzayıp kopma noktasına geldi ise saçma sapan kazalara sebep olabilir. Işıkta falan dururken koparsa sizi düşürür, ileri fırlatır. Bu halde kullanmamak gerekir.
Kolay gelsin.

Bu şekilde kullanmama konusunda Müjdat'a ( Yardbird ) katılıyorum.

Bir ekleme de ben yapayım.

Tam ayırma yapmadığı için, motorun ileri hareketini engellemek için frene basılması durumunda,

Bu hareket 1. vites debriyaj balatasının aşınmasına da yol açacak ve balatanın erken değişmesine sebep olacaktır.

Debriyaj telinde bir yıpranma söz konusu değilse ve problem olası bir tel gerginliği problemi ise;

debriyaj manetinin oradan da ayar yapılarak sorun giderilebilir.

Manetin oradan ayarlanmasına rağmen sorun devam ederse, ön dişli kapağının oradan tel ayarı yapılabilir.

SUZUKI
V-Strom
DL 650 A K7

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz