V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 30 Nis 2024, 07:15

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2012, 14:05 
depoya bi şişe enjektör temizleyici katkı maddesi dök sonra ver gazı sorun devam edıyorsa örsan abimin dedigi gibi silsile yoluyla arıza tespitine git.... inşallah önemli bı sorunu yoktur

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2012, 14:24 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: DL1 :) + XRV750
Kan Grubu: Jagermeister
0 Rh(+)

Atam izindeyiz!
Ne mutlu Türküm diyene...
isminiz: Örsan T.
thunder hoca efendi dönüyor bugün yarın...
sabret...
o çözer senin sorunu merak etme...
iki okur üfler... çekiçler falan...
hallolur...

Jagermeister - Afrika Aslanı :mrgreen

The Road goes ever on and on...

XRV750X - Africa Twin

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2012, 16:24 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: KTM 990 Adventure
Kan Grubu: 0 Rh +
isminiz: Önder Parıldamış
Eğer 1 ve 2 viteslerde 8-9 bin devirlere çıkıyor ama yüksek viteslerde ve yüksek hızlarda 6-7bin devirlerin üstüne çıkmakta zorlanıyorsanız büyük bir ihtimal ile benzin filtresi tıkanmış. Çözüm için;

-Benzin deposunu sökün ve deponun altından benzin pompasını sökün.
-pompanın ucunda kaba filtre vardır. bu filtreyi söküp temizleyebilirsiniz. Pisliğin niteliğini gözlemleyin, pas rengimi, çamur gibib mi, mümkünse resimleyin ki üzerinde yorum yapma şansı olsun.
-kaba filtre haricinde bir de pompaya akuple filtre vardır. Bunu açıp temizleme şansınız yok malesef. eğer o da tıkandı ise ya yenisi ile değişecek (servis bunu uygular ama pahalıdır) ya da bu filtreyi by-*pass edip, depo çıkışına harici bir filtre takabilirsiniz (plastik uyduruk filtrelerden değil, enjeksiyonlu mitsubishi lancer/carisma araba filtrelerinden tavsiye ederim.) Bu filtreyi kontrol etmek için;
kaba filtreyi temizledikten sonra depoya geri takın. depo çıkışını bir pet şişeye sokun. pompaya 30sn 12V vererek bastığı yakıt miktarını ölçün. 30sn de 400ml altında basıyorsa pompa filtresi tıkalı demektir.

Eğer tespitiniz ince filtrede olur ve by-pass yöntemini uygulamak isterseniz daha detaylı açıklarım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2012, 23:09 
Çok teşekkür ederim değerli tavsiyeleriniz için.

Cumartesi deneyeceğim.

Benzin filtresini 1500-2000 km kadar önce değiştirmiş. Tekrar tıkanmışsa ne mutlu. Umarım ki pompada da birşey yoktur. Lakin fiyatı epeyce pahalı gibi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2012, 16:08 
Bugün 120 km kadar sürdüm. %80 oranında gaz açıp sabit tutarsam devir yavaşca yükseliyor.
Sabit 10000 devirle 4. viteste normal şekilde sürebildim. Pompa 10000 devirde benzin besliyor,sıkıntısız gibiydi. daha sonra 5. vitese atınca 8000 devire düştü. Tekrar yavaşca devirlenme trendindeyken, biraz daha hızlı devirlensin diye gazı biraz daha açınca bu sefer motor sesi değişip devir kaybettim ve hızım düştü.Bu esnada Gazı %90-%100'e kadar açmıştım.

Ama %80 gaz açıklığında tutunca tekrar hızını ve devrini yavaşca toparlamaya başladı.

Bu durumu her viteste aynı şekilde yaşadım. Egzosdan gelen herhangi bir siyah duman olmadı. 6500 devirlere kadar sorunsuz, daha yukarı devirlerde bu şekilde bir sorun oluşuyor.

Bir de şöyle bir şey yaptım. bir kaç kez arka arkaya 6000 devirde giderken tam gaz verip biraz bıraktım. %70-80 kadar gaz açıkken, 1-2 snliğine %100 yaptım, sonra tekrar %70, sonra tekrar %100, bu şekilde öksüre tıksıra 9000 devirlere 8-10 sn de çıktım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2012, 17:48 
cok merak etmeye başladım bu arızanın sebebi nedir acaba ????

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2012, 18:04 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: R80
Kan Grubu: 0-rh-+
isminiz: Yusuf İlkbahar
benzinde sorun yoksa kesinlikle bujileri arızalıdır % 100 (yeterli benzin alıyorsa)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2012, 18:28 
Kullanıcı avatarı

benzin yetiştiremiyor pompa. yukarıdaki kontrolleri yapmalısınız.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012, 09:40 
önder bey bendede şöyle bir olay var bakım için depoyu sökünce kaba filtrenin olmadığını gördük bu şekilde kullanmamın bir sakıncası olurmu bu filtreyi nereden temin edebilirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012, 10:01 
Kullanıcı avatarı

erdinc0309 yazdı:
önder bey bendede şöyle bir olay var bakım için depoyu sökünce kaba filtrenin olmadığını gördük bu şekilde kullanmamın bir sakıncası olurmu bu filtreyi nereden temin edebilirim.

depoyu sökünce göremezsiniz zaten. benzin pompasını deponun altından sökmeniz lazım. Benzin pompasının hemen ucunda çay süzgeci gibi bir poşet filtre göreceksiniz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012, 12:54 
Merhaba,

Cuma Günü servise bırakıp dün akşam motorumu aldım.
Benzin pompasının orada bulunan bir küçük bir filtre ,(daha önce çay süzgeci şeklinde olanı 2 ay kadar önce değiştirmiştim.) sanırım pompa direk buradan benzini çekiyor, çamurlaşmış olduğundan temizlenmiş ve benzin pompasının bir iki parçası değiştirilmiş. Şuan eskisi gib çalışıyor. Gayet kesintisiz şekilde de üst devirlere çıkabiliyorum.
Yanlız sorun tekrar ederse, o takdir de kesin olarak pompa değişmeliymiş.

Bende çok yoğun olduğumdan maalesef izleyemedim. Hangi parçalar söküldüler ve nasıldılar.

Şimdilik çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız ve zaman ayırdığınız için, sorun tekrar ederse yine bu başlık altında yaptıklarımı paylaşacağım.

Tekrar çok teşekkür ediyorum,

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012, 13:41 
benzin pompasını söktü usta kuşadası suzuki servisine götürmüştüm. usta burada filitre olması lazımdı sanırım dedi emin olamadı yenisini takalım dedim, usta bulamayız zaten önemli olan pompanın içindeki filtre deyince bende pek önemsemedim. bu topiği görünce bilgi alayım dedim. kuşadasındaki servisten pek memnun kalmadım en iyisi sitedeki tecrübeli arkadaşların yardımları.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2012, 13:45 
Kullanıcı avatarı

erdinc0309 yazdı:
benzin pompasını söktü usta kuşadası suzuki servisine götürmüştüm. usta burada filitre olması lazımdı sanırım dedi emin olamadı yenisini takalım dedim, usta bulamayız zaten önemli olan pompanın içindeki filtre deyince bende pek önemsemedim. bu topiği görünce bilgi alayım dedim. kuşadasındaki servisten pek memnun kalmadım en iyisi sitedeki tecrübeli arkadaşların yardımları.

o kaba filtre önemsiz değil. pislik gelir ve kaba filtre eksik olursa direk gidip ince filtreyi tıkar. İnce filtre enjektörlerin tıkanmasını, kaba filtrede ince filtrnin tıkanmasını önler. İnce filtre pompaya akuple olup pahalı bir parçadır. Kaba filtre eksik ise temin edip taktırın mutlaka.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: