V-STROM TÜRKİYE DL 650 / DL 1000 FORUMLARI

- ATAM İZİNDEYİZ - 1881 - ...
Zaman: 17 May 2024, 16:00

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2015, 02:38 
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Honda Varadero 2011
isminiz: Emre Özer
Merhaba arkadaşlar,

Belki benim gibi bu konularda bilgisiz olan arkadaşlara faydası olur diye bu başlığı açıyorum. Gerçi yeni makinelerde artık debriyaj telsizdir falan o konuları bilmem ama benim Vara' da telli :) 3 harfli de tel yoktu tabi ondan dolayı bu konuyu hiç öğrenmemişim, telim kopunca hızlıca bilgi sahibi oldum :mrgreen

Yaklaşık 1 ay önce debriyaj manetinde bir takılma gibi bir şey hissettim sonra geçti. Meğer kopacağının sinyalini veriyormuş ama işte anlayana :) Geçtiğimiz hafta Cuma günü iş çıkışı debriyaj maneti yine takılmaya başladı ve vitesler zor geçmeye başladı. Neyse eve gideyim incelerim dedim Allah' tan öyle demişim. Evin oraya geldiğimde maneti inceledim tel tek tek ayrılmaya başlamış. Neyse servise gider değiştiririm diye düşünürken debriyajı çekmemle kopması bir oldu. Allah' tan evin orada oldu.

Sonra araştırmalara başladım, 1 tane Honda bayisini aradım ama ellerinde orjinal tel olmadığını öğrendim ve fiyatınında yaklaşık 100 - 120 TL arasında olduğu bilgisini aldım. Sonra facebook grubumuzda araştırınca telin kopma sebebinin gidon yükselticiden dolayı telin gerilmesinden kaynaklandığını öğrendim. Yani orjinal tel takınca yine kopacağını anladım. Derken sonra dış muhafazasıyla tel yapan yerler olduğunu öğrendim ve tesadüfi bir bisiklet tamircisinin yönlendirmesiyle evimin yakınında tel yapan bir yer olduğunu öğrendim. Bu işi yapan yer bulmak biraz zor ondan böyle detaylı paylaşıyorum :)

Bulduğum dükkanın adı Astel ve yeri Maltepe' de Gülsuyu köprüsünün üzerinde Gülsuyu tarafına doğru giderken sağda kalıyor. Bu işi yaparken ölçü alma kısmı çok önemli, zira çok uzun yapınca işe yaramıyor, kısa yapınca takılmıyor ben 3 - 4 defa yaptırdım oradan biliyorum :mrgreen Firma da ki çalışanlar çok iyi insanlar tel ihtiyacınız olursa buraya gitmenizi tavsiye ederim. Bu arada teli 20 - 30 TL' ye baştan muhafazasıyla yaptırdım yani orjinal tel fiyatıına göre çok ekonomik oluyor. Bu arada bu tel yapma işi onlar için çok küçük bir iş yani adamların işi debriyaj teli yapmak gibi algılanmasın diye belirtmek istedim. Genelde büyük makinelere toplu tel yapıyorlar ama yanlarına elinizde numuneyle giderseniz istediğiniz teli de yapabiliyorlar.

Firma bilgileri; ASTEL - İlhan Akkaya - 0534 251 77 50 - 0216 376 19 83 - Gülsuyu Esen Sok. No: 15 Maltepe / İstanbul

Benim makinede yaklaşık olarak 5 cm. yükselten ve 2 cm. yaklaştıran bir gidon yükseltici bulunuyor ve makinemde 2011 model Varadero. Dış kablo yani muhafaza tam olarak baştan vidanın sonuna kadar 114.7 cm. yaklaşık 115 cm diyebiliriz. İç tel de 127.1 cm. yaptırdım ve bana tam geldi. Varadero sahipleri sizde buna göre referans alabilirsiniz.

Debriyaj telini muhafazasıyla sökmek kolay yani zor bir işlem değil. Sadece takarken acaba nereden geçirsem diye düşünmemek için sökmeden önce nerelerden geçtiğine iyice dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ben 2 - 3 kare resim çektim sonra baya faydasını gördüm :)

Ayrıca yolda başıma gelirse sıkıntı yaşamamak için 1 tane yedek iç tel aldım ve selenin altına attım. Bu telin 1 tarafı debriyaj manetine giriyor, diğer tarafı açık. Açık ucuna geçirmek için bir civatacıdan alyanla sıkılan ufak bir vida buldum. Motosikletçilerde ya da bisikletçilerde bu iş için üretilmiş özel sıkıltırma vidası bulunuyormuş ama bizim buralarda bulamadım. Sanırım Eminönü bu işin merkeziymiş. Olur da yolda başınıza gelirse bu şekilde pratik bir çözümle 5 dk.' da sorununuzu çözebilirsiniz.

Benden bu kadar, inş. birilerinin işine yarar :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2017, 20:26 
V-Strom Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motosikleti: Dl 650
Kan Grubu: A rh +
isminiz: Mehmet ARICAN
Çok faydalı bir paylaşım.emeğine sağlık.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: